Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach uczestniczy w Projekcie "RozPRACUJ to z biblioteką", który finansowany jest ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem zadania jest profesjonalne wsparcie szkoleniowe i narzędziowe dla bibliotekarzy w zakresie pomocy mieszkańcom pozostającym bez pracy lub chcących ją zmienić.
Projekt jest realizowany w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim, we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej oraz wojewódzkimi bibliotekami publicznymi z Kielc i Łodzi. Łącznie, będzie w nim uczestniczyć około 30 bibliotek gminnych (wraz z filiami) niebędących uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek, wybranych w otwartym konkursie zgłoszeń.
W województwie świętokrzyskim zakwalifikowały się biblioteki: MGBP Stąporków oraz Gminne Biblioteki Publiczne w: Bałtowie, Nagłowicach, Rakowie, Sobkowie i Wodzisławiu, które otrzymają następujące wsparcie:
1. Sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem
Sprzęt komputerowy będzie przeznaczony do użytku publicznego. Modelowe zestawy wyglądają następująco:
- biblioteka gminna: 2 komputery, laptop, urządzenie wielofunkcyjne (funkcja drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania w jednym), ekran i rzutnik
- filia biblioteki: 2 komputery, urządzenie wielofunkcyjne
Ponadto, każdy zestaw zawiera cyfrowy aparat fotograficzny oraz - jeśli biblioteka nie otrzymała go z innych źródeł - router do tworzenia bezprzewodowych punktów dostępu do sieci w bibliotece. Dostawa sprzętu (wraz z jego instalacją i konfiguracją) odbyła się w pierwszym kwartale 2013 r. Przez następne 12 miesięcy bibliotekarze będą mieć zapewnione wsparcie techniczne (helpdesk) dostawcy, który będzie udzielał im pomocy m.in. w przypadku awarii sprzętu czy też innych problemów (wątpliwości) informatycznych związanych z otrzymanym sprzętem i oprogramowaniem. Oferowane oprogramowanie będzie oprogramowaniem Microsoft oraz open source.
2. Szkolenia z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych
Szkolenia są skierowane do bibliotekarzy chcących pogłębić swoje umiejętności w posługiwaniu się sprzętem komputerowym w codziennej pracy biblioteki. Elementem szkolenia będzie też udzielanie wsparcia w tym zakresie użytkownikom biblioteki: jak przekazywać innym umiejętności obsługi komputera? jak pomagać wyszukiwać informacje w Internecie? Kurs będzie się składał z pięciu jednodniowych modułów i będzie realizowany w pierwszym półroczu 2013.
3. Warsztaty planowania rozwoju biblioteki
W szkoleniach udział biorą bibliotekarze oraz inne zainteresowane aktywne osoby, chcące współtworzyć strategię biblioteki (m.in. w obszarze rynku pracy i doradztwa zawodowego). Z każdej gminy w warsztatach biorą udział zespoły złożone z maksymalnie sześciu osób:
- czterech bibliotekarzy: dyrektor biblioteki i pracownicy (jeden pracownik na bibliotekę gminną lub filię),
- działacza lokalnego - osoby aktywnej lokalnie zaproszonej przez bibliotekarzy do współpracy w realizacji planu rozwoju biblioteki (może to być np. przedstawiciel lokalnej organizacji pozarządowej, szkoły, grupy nieformalnej, itp.),
- przedstawiciela władz gminnych, np. urzędnika, którego kompetencje obejmują politykę społeczną gminy lub radnego z odpowiedniej komisji rady gminy.
Więcej informacji: http://www.biblioteki.org/pl/rozpracuj_to_z_biblioteka