26 sierpnia w Bibliotece odbyły się warsztaty dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki pt. „Różne oblicza polskiej literatury kobiet”.
Warsztaty łączyły elementy wykładu z ćwiczeniami interpretacyjnymi na podstawie wybranych książek:
- „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej
- „Zaćmienie” Agnieszki Wolny-Hamkało
- „Nieszpory”, „Teraz” Agnieszki Drotkiewicz
- „Grób” Gai Grzegorzewskiej
- „W krainie czarów” Sylwii Chutnik
W czasie warsztatów uczestnicy poznali sposoby interpretacji współczesnej polskiej prozy, szukania odniesień do tradycji i źródeł inspiracji. Ważnym elementem była nauka rozróżniania tekstu krytycznego od reklamowego. Poznanie źródeł wiedzy o nowościach tak, by znaleźć te najbardziej wartościowe i ciekawe, często na przekór katalogom, czy innym materiałom reklamowym wydawców.
Warsztaty poprowadziła dr Anna Marchewka
krytyczka literacka, literaturoznawczyni, autorka rozprawy poświęconej Ewie Szelburg-Zarembinie. Na Wydziale Polonistyki UJ prowadzi zajęcia poświęcone polskiej literaturze popularnej. Publikowała m.in. w Lampie, Tygodniku Powszechnym, Zadrze, Dwutygodniku. Współprowadziła programy Czytelnia oraz Czytanie to awantura w TVP Kultura. Współpracuje z Radiem Kraków. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).
26 sierpnia 2014 r. w WBP miały miejsce warsztaty dla moderatorów DKK: Różne oblicza polskiej literatury kobiet.
Literatura kobieca - to takie pogardliwe określenie... Dr Anna Marchewka (krytyczka literacka, literaturoznawczyni) wprowadziła nas w świat polskiej literatury kobiet, a właściwie w jego część, tą niszową niestety. Świat powieści pisanych przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet. Mówiliśmy o tekstach trudnych, jątrzących, wywołujących różne reakcje, od utożsamiania się z bohaterami do irytacji. Poznaliśmy środowisko pisarek, których twórczość często jest nominowana do nagrody Gryfia. Autorek pretendujących do tego wyróżnień nie znajdziemy na popkulturowych półkach obok Szwai i Grocholi. Nie mają one ogromnego zaplecza marketingowego i reklamy. Ich książki czyta się z pełną uwagą, trzeba im się całkowicie oddać. To literatura ciekawa i warta poświęconego jej czasu. Literatura z tzw. górnej półki. Analizowaliśmy wybrane teksty: Guguły Wioletty Grzegorzewskiej, Zaćmienie Agnieszki Wolny-Hamkało, Nieszpory, Teraz Agnieszki Drotkiewicz, Grób Gai Grzegorzewskiej i W krainie czarów Sylwii Chutnik. Spotkanie było emocjonujące i bardzo ciekawe, tak jak omawiane książki. Musimy je polecać naszym czytelnikom! I razem z nimi odkrywać tą mniej znaną część świata kobiecej literatury...
Jola Sopińska, DKK Starachowice