Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2013 19 grudnia 2013 r.

19 grudnia 2013 r.

19 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie DKK przy WBP w Kielcach. Spotkanie miało szczególny klimat, było połączone z Wigilią. Udział wzięło aż 14 osób, każdy z uczestników przyniósł poczęstunek. Zaproszenie przyjęli również: Dyrektor – pan Andrzej Dąbrowski, Główny Bibliotekarz - pani Jadwiga Zielińska, oraz pani Małgorzata Grodzicka- koordynator DKK w województwie świętokrzyskim. Ponieważ spotkanie odbyło się w szczególnym gronie i fantastycznej atmosferze postanowiliśmy omówić niezwykłą książkę wybitnego pisarza - Wiesława Myśliwskiego pt. „Ostatnie rozdanie”.

Tytuł powieści wiąże się z jedynym człowiekiem, z którym bohater powieści był zżyty, starym szewcem Mateją partnerem od pokera z czasów młodości, a cała książka to rozrachunkowe, nieuporządkowane wspomnienia niemłodego, zmęczonego życiem człowieka.

Został obdarzony dużym talentem malarskim, spotykał wielu ludzi, kobiety, które go kochały i wszystko to porzucał, pomijał obojętnie. Łatwo mu tylko przychodziło zarabiać pieniądze w różnych interesach. Ale nie wykorzystywał majątku do jakiegoś celu, nie wyremontował domu matki, a było go na to stać, jako przykładny choć obojętny syn wziął ją w jej starości do siebie, do obcego domu. Do końca życia tęskniła do swego, który zaniedbany, niezamieszkany, całkiem popadł w ruinę. Stosunek bohatera do ludzi i świata odzwierciedla zdarzenie z Dorą. Dora była niezawinionym pretekstem do porzucenia przez narratora studiów na Akademii Sztuk Pięknych, spotkał ją po latach, zajęła się nim, została jego kochanką i ułatwiła dostanie się na psychologię, oraz wsparcie znanego jej profesora tej uczelni. Rozstali się z Dorą dość naturalnie. Przy przypadkowym spotkaniu z profesorem usłyszał o niepokojących problemach Dory. Nie zareagował, tak jakby wiadomość dotyczyła szafy, a nie żywego człowieka, z którym był związany. Myślę, że narrator popełnił całym swoim życiem grzech zaniechania, jak ewangeliczny sługa, gdy zakopał powierzony mu talent. Myślę też całkiem prywatnie, że szkoda na 400 stronach rozważać tak puste i jałowe życie.

Danuta Pak

To mój pierwszy kontakt z tym autorem i jego twórczością. Mam jednak wrażenie, że znamy się od lat - tak dziwnie się składa, że nadajemy „na tych samych falach” - to co ja myślę, Pan Myśliwski ujął właśnie w tej książce. Notes - stary, zniszczony i przewiązany sparciałą gumą - to rodzaj pamiętnika i jakby rozliczenie z własnym życiem, osobami, które kiedyś były bardziej lub mniej ważne. Niektórzy już odeszli, ale pozostały wspomnienia. Te różne wydarzenia poprzeplatane są filozoficznymi refleksjami jak: „Tak naprawdę kim jesteśmy zawdzięczamy wyobraźni. A wyobraźnia nigdy nie idzie w parze z pamięcią, nie odróżnia prawdy od szaleństwa.” lub „Lękiem napawa nas to, że jesteśmy, a nie jesteśmy w stanie sprostać temu, że jesteśmy?... i gorzko o miłości „Miłość to mądrość wspólnego przemijania, jakby razem z nami przemijał i świat. Gdy samo istnienie co dzień boli, człowiek obojętnieje.”

A przede wszystkim czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Świetnie, że mogę zacieśnić mój kontakt z autorem poprzez przeczytanie jego wcześniejszych książek.

Katarzyna Sakławska