Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2012 21 maja 2012 r.

21 maja 2012 r.

Dnia 21 maja 2012 r. na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Sean Hepburn Ferrer "Audrey Hepburn".

Bohaterka książki - matka autora, to postać, która cieszyła się w II połowie XX w. wielką sympatią ludzi Europy i Ameryki. Była bardzo popularną aktorką filmową o bardzo ujmującym uśmiechu, a wszystkie jej role filmowe były swoistymi perełkami. Żyła głównie w Szwajcarii (z pochodzenia Angielka) i we Włoszech, gdzie osiadła po urodzeniu dzieci – Seana ze związku z Mell Ferrerem i Luki z Andreą Pottim. W pewnym momencie prawie zrezygnowała z kariery, a oddała się wychowaniu dzieci. Gdy dzieci podrosły Audrey poświęciła swój czas walce o życie dzieci z krajów Trzeciego Świata, wiele czasu spędziła z maluchami z głodującej Somalii. Do akcji tej włączyła się z bezgranicznym oddaniem, była ambasadorką UNICEF-u do czasu aż sama zachorowała śmiertelnie na nowotwór. Książkę przeczytałam. Właściwie obejrzałam i przeczytałam obszerne wyjaśnienia pod licznymi zdjęciami umieszczonymi w książce. Z przyjemnością przeglądałam, przypominałam sobie filmy z jej udziałem, jakieś "newsy" na jej temat, ale zawsze miałam w pamięci jej promienny uśmiech, ciepły błysk w oczach, całą filigranową sylwetkę o przepięknych ruchach. Widzę jej filmy i widzę siebie (czasami z kimś) oglądającą te filmy - były to miłe lata, a Audrey była wielką gwiazdą, absolutnie nie w stylu hollywoodzkim. Teraz się dowiedziałam, że czasami „ten” smuteczek w oczach to wspomnienie smutnego dzieciństwa bez ojca i może stąd późniejsze problemy małżeńskie. Polecam tę książkę - album wszystkim, którzy na przełomie I i II połowy XX wieku interesowali się filmem. Na pewno pamiętają "Wojnę i pokój" i Audrey jako Nataszę Rostową. Serdecznie polecam.

Bogumiła Matachowska

Przez pozostałe panie w Klubie książka została przyjęta bardzo ciepło i ze wzruszeniem. Polecamy innym klubom jako nostalgiczny powrót do przeszłości.