Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2012 22 października 2012 r.

22 października 2012 r.

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (22 października 2012 r.)

Fotogaleria

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (22 października 2012 r.)

Fotogaleria

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (22 października 2012 r.)

Fotogaleria

Dnia 22 paźdnierika 2012 r. na spotkaniu DKK przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach omawialiśmy książkę Per Olov Enquist „Opowieść o Blanche i Marie”.

Opowieść o „królowej histeryczek”, Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota, której „występy” oglądali Freud, Broca czy Strindberg; Marii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z Paulem Langevinem; tancerce Jane Avril - motylu, który uciekł z nieba i wdarł się na płótna i plakaty Touluse-Lautreca; oraz o samym profesorze Charcocie, który pragnął odkrywać nieznane światy a pochłonęła go miłość.

O promieniowaniu, tajemnym świetle, które miało dać klucz do ludzkiej osobowości i oświetlić drogę do Boga, a przyniosło rozpad i śmierć. Psychologii i medycynie, które miały zgłębić tajemnice ludzkiego umysłu, a ledwie prześlizgują się po jego powierzchni. O tym, że można otrzymać dwukrotnie Nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem. To piękna i niepokojąca opowieść o możliwej i niemożliwej miłości, o cenie jaką trzeba za nią zapłacić. I o tym, że jaka by ona nie była – warto.

Opinie:

„Czytałam w swoim życiu wiele książek o miłości, i „Opowieść o Blanche i Marie” jest jedną z piękniejszych. Opisana poetyckim i wzruszającym językiem, niestety nie dla wszystkich do zrozumienia. Głównym tematem są tu problemy miłosne Blanche Wittman i Marie Skłodowskiej-Curie. Blanche Wittman była jedną z pacjentek francuskiego psychiatry, doktora Charcota. Wykonywał on na niej eksperymenty, które obserwowali lekarze z całego świata. Blanche była zbyt nowoczesna jak na swoje czasy, razem z Marie Skłodowską-Curie dzieliły fascynacje naukowe, zwłaszcza że obydwie były nieszczęśliwie zakochane: Blanche w doktorze Charcocie, a Marie w Paulu Langewinie. Obydwie pomału wykańczały się poprzez nieszczęśliwie miłości do niewłaściwych mężczyzn i pasje naukowe. W tym przypadku do radu, który zniszczył ciało i umysł obydwu kobiet. Postawa tych kobiet zrobiła na nas wrażenie. Były one pierwszymi feministkami, które walczyły o swoje prawa do kariery, miłości, szczęścia. Kobiety, które chcą związku z żonatymi mężczyznami, zawsze były i będą traktowane jako egoistki rozbijające rodziny. Również kariera i spełnianie się w pracy przez te dwie kobiety było traktowane jako odstępstwo od naturalnego życia i wywoływało ogólne zdumienie i potępienie. W obecnych czasach szpital psychiatryczny nie grozi większości z nas, ale odmienna postawa od ogółu skutkuje często samotnością i wyrzuceniem poza nawias społeczeństwa. Powieść Pera Olova Enquista jest bardzo prawdziwa i wiarygodna. Pasja obydwu kobiet, która w ostateczności je zniszczyła, ogrom ich uczucia a także odwaga by pozostać do końca sobą, robią wrażenie i powodują, że bardzo tę książkę polecamy innym klubowiczom”.

Moderator
Magdalena Michota

Drugą pozycją jaką omawialiśmy na spotkaniu była książka napisana przez Maję i Jana Łozińskich „W przedwojennej Polsce – życie codzienne i niecodzienne”.

Opinie:

„Książka napisana jest w formie reportaży z poszczególnych dziedzin gospodarczych i rozrywkowych po odzyskaniu Niepodległości. Radość społeczeństwa polskiego zaowocowała szybką zmianą cywilizacyjną, bujnym życiem towarzyskim oraz obyczajowym. Książkę czyta się z przyjemnością, jak gdyby wchodziło się w tę atmosferę tamtych lat. W większości znamy to z filmów, sztuk teatralnych, piosenek. Znamy także doskonale aktorów z tamtej epoki, a także sportowców. Najważniejsze jednak jest to, że władze polskie od razu zabrały się do odbudowy kraju. Rozpoczęto odbudowywać i rozwijać koleje, odnawiać i budować drogi. W całym kraju powstają zakłady przemysłowe o różnym profilu. Powstaje port w Gdańsku co umożliwia handel z Europą i nie tylko. Bardzo dobrze opisana jest wyższa sfera na swoich rajdach samochodowych, balach, przyjęciach ze szczególnym uwzględnieniem smakołyków jakie znajdowały się na stołach. Niestety nie można powiedzieć tego o ludziach z niższych i najniższych sfer, którzy żyli nędznie. W latach 30-tych zaczęły się próby bojkotu społeczności żydowskiej, przejawiające się agresją i brutalnością. I na koniec czytamy o pierwszym strąconym samolocie w Warszawie i to właśnie koniec tamtych 20-tu lat i następują okropne lata okupacji”.

Recenzję przygotowała
Teresa Janecka


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze