Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 14 stycznia 2009 r.

14 stycznia 2009 r.

14 stycznia 2009 r. odbyło się pierwsze spotkanie DKK w nowym 2009 roku. Dotyczyło książki: Davida Lodge’a "Skazani na ciszę".

Jest to zabawna i wzruszająca historia człowieka, który próbuje się pogodzić ze starością, śmiertelnością, smutkiem ludzkiej egzystencji oraz swoim największym utrapieniem: głuchotą. Choć jest ona źródłem wielu komicznych gaf i pomyłek, konsekwencje jednego z takich nieporozumień mogą wywrócić jego uporządkowane życie do góry nogami. Desmond Bates, emerytowany profesor lingwistyki poznaje bardzo ambitną doktorantkę Amaryki - intrygantkę i nimfomankę o niecodziennych upodobaniach seksualnych - która pragnie by został jej promotorem i nie tylko.

- "Książka jest pełna humoru, Desmond przyzwyczaił się do swojej ułomności, czyli utraty słuchu i nie robi z tego tragedii. Pokazuje niedogodności i "dogodności" głuchoty i zabawne sytuacje z tym związane, np. wtedy, gdy autentycznie nie chce czegoś słyszeć, to perfidnie udaje, że nie wie o co chodzi. Bardzo wygodna sytuacja, albo jak jego żona pyta go i szuka garnka teflonowego, a Des myśli że telefonu".

- "Ja uważam, że humor przedstawiony w tej książce jest niestety czarny - des jako wykładowca musiał odejść na emeryturę u szczytu kariery. Na początku rzeczywiście mu się to podobało, bo i więcej miał wolnego czasu i na pracę naukową i na odpoczynek. Niestety po paru miesiącach okazało się, że ten przymusowy urlop zachwiał jego egzystencją, a co najgorsze - małżeństwem, bo jego kariera dobiegła końca a Winfried - żony kwitnie. I tu niestety zaczynają się kłopoty Desa. Pomału zaczyna się czuć źle w towarzystwie żony na różnych uroczystościach, bo wielu rzeczy nie słyszy i jest to dla niego kłopot. A z drugiej strony, nie chce żeby żona chodziła bez niego, bo jest o nią po prostu zazdrosny. I oczywiście przeraża go perspektywa samotności. Dlatego w ostatecznej perspektywie ten jego niedosłuch staje się dla niego kłopotem, niepełnosprawnością na tle której te zabawne sytuacje które mu się zdarzają - bledną".

- "Dla mnie ta książka to pogodzenie się ze starością, śmiertelnością, chorobami, smutkiem wieku podeszłego. Wątek zwariowanej amerykańskiej studentki tak naprawdę prowadzi donikąd. W pewnym momencie daje Desmondowi trochę nadziei, która później pęka jak bańka mydlana. I jak marzenia, które nie mogą się spełnić. Szkoda".

- "Pierwsza książka Davida Lodge’a którą przeczytałam i nie żałuję. Nie będę opowiadać treści książki, ale wątki są fascynujące. Desmond – emerytowany profesor, który stanowi odbicie swojego ojca, którego zresztą krytykuje. Do tego nudnego profesora - Alex - młoda zwariowana i krzykliwa studentka, która usiłuje poderwać swojego prawie głuchego profesorka. I żona - ambitna, prowadząca własny interes, która tak naprawdę gardzi mężem. David Lodge, to wg mnie dobry pisarz. Sięgnijcie po tę powieść. Polecam".

- "No cóż ja lubię ten rodzaj prozy. „Skazani na ciszę” to książka, którą przeczytałam jednym tchem. Były momenty, kiedy naprawdę serdecznie się śmiałam, i takie które mnie wzruszyły. A poza tym fabuła jest pełna refleksji o starzejącym się człowieku - mężczyźnie, który czeka na romans i jakieś przygody w życiu. Jak się to skończy, przecież nie powiem. Przeczytajcie".

Druga omawiana książka to "Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi. Jest to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać. Dla ułożonego, dobrze zarabiającego męża jest najważniejsza na świecie. Niestety, oblicze tej miłości jest tragiczne. Gdy Hanka traci przez niego coś, na czym jej najbardziej w życiu zależało, postanawia uwolnić się z matni swoich słabości, strachu i niemocy. Przy okazji w dość zaskakujący sposób na nowo nawiązuje więź z - być może - najbliższą jej osobą.

- "Nie rozumiem, jak można znosić absolutną władzę mężów tyranów. Te kobiety powinny komuś zwierzyć się, powinny wiedzieć, że mogą się wyzwolić, żyć spokojnie, godnie i bezpiecznie".

- "Ja też uważam, że maltretowane kobiety powinny wcześniej przerwać to pasmo cierpień, nie tylko na efekt terapeutyczny, ale i dla własnego bezpieczeństwa".

- "Taki potwór, a nie mąż, jak w książce K. Grocholi ma władzę nad Hanką. Żyje ona w takim strachu, że nie chodzi sama do kawiarni i nie może się z nikim widywać. Najgorsze jest to, że inni sądzą że jest to normalna rodzina, a tak naprawdę to wielki fałsz. Mąż robi dobre wrażenie, gra wzorowego męża, a najgorsze jest to, że znęcał się nad nią na trzeźwo i bił za byle co, byle pretekst był dobry".

- "Niestety w tej książce okazało się, że dom zamiast azylem, był dla niej najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi".

- "Jak często widzimy takie sytuacje: zahukana żona biegiem leci do pracy, rano robi mężowi śniadanie, potem biegiem wraca, żeby podać mu obiad. A on inwestuje w siebie: wyjazdy na narty, uprawianie sportów, dobre markowe ciuchy. I oczywiście rodziny nigdy ze sobą nie zabiera. Jak my kobiety możemy na takie sytuacje pozwalać. Książka jest naprawdę bardzo dobra i nie sądziłam, że K. Grochola poruszy taki temat".

- "W naszej rzeczywistości najgorsze jest to, że często otoczenie rozgrzesza sprawców, a obwinia ofiary. Rozejrzyjmy się wokół, może nasza najbliższa sąsiadka jest również dręczona przez swojego męża. Ja również uważam, że książka jest bardzo dobra".