Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 14 stycznia 2009 r.

14 stycznia 2009 r.

14 stycznia 2009 r. odbyło się pierwsze spotkanie DKK w nowym 2009 roku. Dotyczyło książki: Davida Lodge’a "Skazani na ciszę".

Jest to zabawna i wzruszająca historia człowieka, który próbuje się pogodzić ze starością, śmiertelnością, smutkiem ludzkiej egzystencji oraz swoim największym utrapieniem: głuchotą. Choć jest ona źródłem wielu komicznych gaf i pomyłek, konsekwencje jednego z takich nieporozumień mogą wywrócić jego uporządkowane życie do góry nogami. Desmond Bates, emerytowany profesor lingwistyki poznaje bardzo ambitną doktorantkę Amaryki - intrygantkę i nimfomankę o niecodziennych upodobaniach seksualnych - która pragnie by został jej promotorem i nie tylko.

Opinie:

- "Książka jest pełna humoru, Desmond przyzwyczaił się do swojej ułomności, czyli utraty słuchu i nie robi z tego tragedii. Pokazuje niedogodności i "dogodności" głuchoty i zabawne sytuacje z tym związane, np. wtedy, gdy autentycznie nie chce czegoś słyszeć, to perfidnie udaje, że nie wie o co chodzi. Bardzo wygodna sytuacja, albo jak jego żona pyta go i szuka garnka teflonowego, a Des myśli że telefonu".

- "Ja uważam, że humor przedstawiony w tej książce jest niestety czarny - des jako wykładowca musiał odejść na emeryturę u szczytu kariery. Na początku rzeczywiście mu się to podobało, bo i więcej miał wolnego czasu i na pracę naukową i na odpoczynek. Niestety po paru miesiącach okazało się, że ten przymusowy urlop zachwiał jego egzystencją, a co najgorsze - małżeństwem, bo jego kariera dobiegła końca a Winfried - żony kwitnie. I tu niestety zaczynają się kłopoty Desa. Pomału zaczyna się czuć źle w towarzystwie żony na różnych uroczystościach, bo wielu rzeczy nie słyszy i jest to dla niego kłopot. A z drugiej strony, nie chce żeby żona chodziła bez niego, bo jest o nią po prostu zazdrosny. I oczywiście przeraża go perspektywa samotności. Dlatego w ostatecznej perspektywie ten jego niedosłuch staje się dla niego kłopotem, niepełnosprawnością na tle której te zabawne sytuacje które mu się zdarzają - bledną".

- "Dla mnie ta książka to pogodzenie się ze starością, śmiertelnością, chorobami, smutkiem wieku podeszłego. Wątek zwariowanej amerykańskiej studentki tak naprawdę prowadzi donikąd. W pewnym momencie daje Desmondowi trochę nadziei, która później pęka jak bańka mydlana. I jak marzenia, które nie mogą się spełnić. Szkoda".

- "Pierwsza książka Davida Lodge’a którą przeczytałam i nie żałuję. Nie będę opowiadać treści książki, ale wątki są fascynujące. Desmond – emerytowany profesor, który stanowi odbicie swojego ojca, którego zresztą krytykuje. Do tego nudnego profesora - Alex - młoda zwariowana i krzykliwa studentka, która usiłuje poderwać swojego prawie głuchego profesorka. I żona - ambitna, prowadząca własny interes, która tak naprawdę gardzi mężem. David Lodge, to wg mnie dobry pisarz. Sięgnijcie po tę powieść. Polecam".

- "No cóż ja lubię ten rodzaj prozy. „Skazani na ciszę” to książka, którą przeczytałam jednym tchem. Były momenty, kiedy naprawdę serdecznie się śmiałam, i takie które mnie wzruszyły. A poza tym fabuła jest pełna refleksji o starzejącym się człowieku - mężczyźnie, który czeka na romans i jakieś przygody w życiu. Jak się to skończy, przecież nie powiem. Przeczytajcie".

Druga omawiana książka to "Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi. Jest to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać. Dla ułożonego, dobrze zarabiającego męża jest najważniejsza na świecie. Niestety, oblicze tej miłości jest tragiczne. Gdy Hanka traci przez niego coś, na czym jej najbardziej w życiu zależało, postanawia uwolnić się z matni swoich słabości, strachu i niemocy. Przy okazji w dość zaskakujący sposób na nowo nawiązuje więź z - być może - najbliższą jej osobą.

Opinie:

- "Nie rozumiem, jak można znosić absolutną władzę mężów tyranów. Te kobiety powinny komuś zwierzyć się, powinny wiedzieć, że mogą się wyzwolić, żyć spokojnie, godnie i bezpiecznie".

- "Ja też uważam, że maltretowane kobiety powinny wcześniej przerwać to pasmo cierpień, nie tylko na efekt terapeutyczny, ale i dla własnego bezpieczeństwa".

- "Taki potwór, a nie mąż, jak w książce K. Grocholi ma władzę nad Hanką. Żyje ona w takim strachu, że nie chodzi sama do kawiarni i nie może się z nikim widywać. Najgorsze jest to, że inni sądzą że jest to normalna rodzina, a tak naprawdę to wielki fałsz. Mąż robi dobre wrażenie, gra wzorowego męża, a najgorsze jest to, że znęcał się nad nią na trzeźwo i bił za byle co, byle pretekst był dobry".

- "Niestety w tej książce okazało się, że dom zamiast azylem, był dla niej najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi".

- "Jak często widzimy takie sytuacje: zahukana żona biegiem leci do pracy, rano robi mężowi śniadanie, potem biegiem wraca, żeby podać mu obiad. A on inwestuje w siebie: wyjazdy na narty, uprawianie sportów, dobre markowe ciuchy. I oczywiście rodziny nigdy ze sobą nie zabiera. Jak my kobiety możemy na takie sytuacje pozwalać. Książka jest naprawdę bardzo dobra i nie sądziłam, że K. Grochola poruszy taki temat".

- "W naszej rzeczywistości najgorsze jest to, że często otoczenie rozgrzesza sprawców, a obwinia ofiary. Rozejrzyjmy się wokół, może nasza najbliższa sąsiadka jest również dręczona przez swojego męża. Ja również uważam, że książka jest bardzo dobra".


 

KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze