Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 18 lutego 2009 r.

18 lutego 2009 r.

Dnia 18 lutego 2009 r. odbyło się spotkanie DKK. Rozmawialiśmy o książkach "Winnica w Toskanii" Ferenc’a Máté oraz "Stambuł" Orhana Pamuka.

Winnica w Toskanii to osobiste i pełne humoru wspomnienia odważnego nowojorczyka, który postanowił przemienić opuszczoną ruinę w dom z bajki, a na zaniedbanej ziemi stworzyć winnicę zdolną oczarować cały świat. Jak poskromić niepokorny traktor i poradzić sobie z eksplodującymi kadziami fermentującego wina? Ile wytrwałości, determinacji i poczucia humoru potrzeba, by zrobić remont osiemsetletniego domu, obsadzić winoroślą sześć hektarów ziemi i doczekać się pierwszych zbiorów? Autentyczna historia małżeństwa Máté pełna jest smaku rozpływających się w ustach potraw, szlachetnych trunków, a przede wszystkim niepowtarzalnego smaku idyllicznej Toskanii. Nie tylko dla miłośników podróży i wina.

Ferenc Máté - żeglarz, pisarz i producent wina. Z pochodzenia Węgier, mieszkał w Kanadzie, Kalifornii, Nowym Jorku, Paryżu i Rzymie. Następnie osiadł w trzynastowiecznym klasztorze w Toskanii, gdzie wspólnie z rodziną prowadzi winnicę Máté, produkującą cenione na całym świecie gatunki win.

- "Ta książka to opis Toskanii, krainy leżącej we Włoszech. Autor, podróżnik, zapragnął być właścicielem plantacji win. Powieść na początku bardzo mnie zainteresowała, ale ciągnące się opisy, jak na przykład pracuje traktor i funkcjonują kadzie wypełnione fermentującym winem przerosły mnie. Niestety nie doczytałam książki do końca".

- "Mnie poczucie humoru i ogromna determinacja autora i jego małżonki podobała się, a czasem nawet i śmieszyła. Naprawdę podziwiam fakt, że ktoś podjął się remontować osiemsetletni dom i w zasadzie samotnie karczować 6 ha ziemi, by posadzić winorośl. Kogo z nas byłoby stać na taką cierpliwość i siłę. Książka fajna i polecam ją".

- "Klimat tej powieści przeniósł mnie w tę piękną krainę, jaką jest Toskania. Oczami wyobraźni widziałam już tę wspaniałą winnicę, czułam zapach winorośli, aromat i smak winogron. Zapragnęłam skosztować tego cudownego trunku - toskańskiego wina i znaleźć się właśnie tam, w tej pełnej słońca krainie".

- "Winnica w Toskanii" to poszukiwanie plantacji z domem, w którym autor chce spędzić resztę życia. Autor opisuje remont domu, zakładanie plantacji, pomoc sąsiadów, przyjmowanie nowych właścicieli przez wspólnotę miejską. Książkę czyta się lekko, napisana jest łatwym językiem, może trochę denerwując są wstawki w języku Włoskim, co odrywało mnie od akcji. Ale ogólnie podobała mi się".

- "Mnie znudziły ciągnące się przez całą książkę opisy zwyczajów, przepisy na jedzenie, długaśne charakterys

- "Książka napisana jest jak dla mnie. Ponieważ wybieram się do Włoch po raz pierwszy, to taka powieść to niezły przewodnik. A znajdzie się w niej coś dobrego i dla tych, co nie byli w tym pięknym kraju i dla tych, co lubią Włochy, tamte klimaty i włoską kuchnię".

Stambuł Orhana Pamuka to przesycony melancholią przewodnik po jednym z najpiękniejszych miast na świecie, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie.

- "Bardzo osobista książka. Opowiada o dzieciństwie, dorastaniu i dojrzewaniu autora, o pierwszej miłości i wchodzeniu w dorosłość. Książka dla mnie dość trudna i tak naprawdę przeczytałam ją, a wcale nie jestem zachwycona".

- "Czytałam już na to spotkanie piękną książkę o Toskanii, która dla mnie jest swoistym przewodnikiem o tym pięknym regionie. Jestem także zachwycona i tą piękną opowieścią o Stambule. Wręcz chłonęłam klimat tego miasta czytając tę powieść. W przepiękny sugestywny sposób autor opisuje to miasto, a także swoje dzieciństwo i młodość w nim spędzone. Książka którą trzeba czytać powoli i ze zrozumieniem, ale naprawdę piękna. Polecam na długie wieczory".

- "O. Pamuk tak pięknie pisze o Stambule swoim dzieciństwie, że aż się wzruszyłam. Bardzo podoba mi się opis rodziny, wzajemnych zależności, miłość, ukochana babcia grająca w pokera. Naprawdę książka jest piękna, pełna rodzinnych wspomnień i opowieści o Stambule".

- "Tak naprawdę to już wszystko zostało powiedziane o "wiecznym mieście". Piękne wspomnienia mieście ukochanym przez Pamuka. Cudowne opowieści o zabytkach, osobliwościach i mieszkańcach, ich życiu, oraz o własnej rodzinie. Warto przeczytać".

- "Jestem w trakcie czytania tej książki, ale już wiem, że nie odłożę jej na bok. Czyta się ją doskonale i po tej lekturze na pewno sięgnę po inne książki O. Pamuka".

- "Wielu z nas zna Turcję od dawna. Przecież wiele osób jeździło dawno temu w celach handlowych. Ale czy ktoś z nas zastanawiał się, żeby obejrzeć Stambuł w innym celu niż handlowy. Teraz po lekturze tej książki bardzo żałuję że nie zwiedzałam tego miasta jako turystka. Może książka Pamuka mi to wynagrodzi".