Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 3 czerwca 2009 r.

3 czerwca 2009 r.

W dniu 3 czerwca 2009 r. w WBP w Kielcach odbyło się spotkanie DKK. Rozmawialiśmy o książce Stanisława Barańczaka "Fioletowa Krowa".

333 najsłynniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare'a do Johna Lennona. Zestaw wierszy bardzo zabawnych, niekiedy zupełnie nonsensownych, opatrzonych zabawnym i ciekawym wstępem.

"Początki humoru wierszowanego na terenach dzisiejszej Anglii i Ameryki Północnej giną w pomroce wieków. Tam je też na wszelki wypadek pozostawimy" - pisze we wstępie do Antologii Stanisław Barańczak i&nsp;zaprasza czytelnika na wędrówkę przez dzieje poezji niepoważnej. Im dalej, tym zabawniej. Wypowiedzenie tego, jak wiele niebywałej radości dostarczają limeryczne, biograficzne (będące tzw. "biografiołami", sceniczne, niesceniczne, obsceniczne i inne wiersze-żarty tego tomu - przekraczają możliwości małej notki.

Opinie:

- "Stanisław Barańczak to przecież mistrz słowa. W tej antologii dobrał świetne i dowcipne wiersze, pełne humoru, ale też takie, przy których chwilę powinniśmy pomyśleć i się zastanowić nad sensem bytu".

- "Ponoć w "Fioletowej Krowie" chodzi o to, żeby się wyróżnić. Nieważne jak, i pod jakim względem, ale ważne żeby być innym. Bo żeby sprawie funkcjonować nie wystarczy być poprawnym, dobrym, a nawet bardzo dobrym. Ja się z tą opinią nie zgadzam. Nie jest dobrze się wyróżniać i robić z siebie wariata. Uważam, że jak ktoś stara się być dobry w tym co robi, to ludzie go docenią".

- "Ja uważam, że na świat warto patrzeć fioletowo. Bo przeciętność, nuda i bylejakość potrafią zniszczyć życie. Wiersz wybrany przez pana Barańczaka są właśnie kolorowe niecodzienne, zabawne i ubarwiają nam życie".

- "Antologia S. Barańczaka to rzeczywiście świetny przegląd angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej. Uśmiechnęłam się przy tych wierszach wiele razy i może nie przeczytałam ich wszystkich, ale te które przejrzałam sprawiły mi ogromną radość".

- "Każdy z nas przyzwyczaił się do tego, że wiersze to ogromnie poważna rzecz, albo są patriotyczne, albo traktują o wojnie, albo jakiejś innej poważnej sprawie. A tu proszę - zebrane, bardzo zabawne angielskie i amerykańskie wierszyki, które są ucztą duchową i traktują tak naprawdę o wszystkim: o miłości, erotyce, seksie, zmysłowości i w wielu przypadkach skłaniają nas do śmiechu. Mnie się podobało".

- "O wierszach można mówić długo i rozwlekle, ewentualnie krótko, że są dobre lub złe, lub że się podobają lub nie. Uważam, że ten wybór dokonany przez pana S. Barańczaka to całkiem dobra rzecz, a ponieważ nie jest to powieść, to zawsze można ominąć któryś z wierszy. Ale myślę, że warto je wszystkie przejrzeć, bo są naprawdę zabawne".

- "Ten zbiór to rzeczywiście wybór i ogromna rozpiętość wierszy od W. Shakespearea do J. Lennona. Ale pomiędzy znaleźć można utworki mniej znanych twórców: E. Leara, L. Carrolla, O. Nasha, W. H. Ardena, J. Updike’a. Oczywiście nie wszystkie z nich trzeba czytać i pewnie nie wszystkie są dobre. Ja przeczytałam kilka i uważam, że są całkiem niezłe".

- "Ja wyszukuje ciekawe fragmenciki, wysyłam wnuczce - maturzystce mailem i dzięki temu odstresowuję ją przed egzaminami. Cudownie się po tym czujemy i świetnie się razem bawimy.

Kolejną książką omawianą na tym spotkaniu była "Kolacja z Anną Kareniną" Glorii Goldreich.

Powieść obyczajowa. Historia sześciu kobiet z Nowego Jorku, które połączyła pasja czytania. Wszystkie mają po trzydzieści parę lat, jest wśród nich samotna matka i szczęśliwa żona, niezamężna "flirciara" i kobieta, wychowująca autystyczne dziecko. Spotykają się, by dyskutować o ulubionych lekturach, ale książki szybko stają się pretekstem do rozmów o własnych sukcesach i porażkach, o miłości, zazdrości, zdradzie, rodzinie. Puszczają wtedy wszystkie tamy, a zawiązane przyjaźnie okażą się bezcenne w trudnych chwilach, jakie staną się udziałem każdej z bohaterek. Lekko, błyskotliwie napisana, świetna rzecz o problemach współczesnych kobiet i zarazem wielka pochwała literatury.

Opinie:

- "To książka, która daje nam przepis na to, jak spędzić intelektualnie i ciekawie czas. Pokazuje jak prawdziwa może być przyjaźń między kobietami i , że warto mieć przyjaciół, aby w potrzebie sobie pomagać".

- "Proszę, proszę - scenariusz żywcem przeniesiony z naszych spotkań. Wspólne czytanie książek w miłym towarzystwie, omawianie ich i wymienianie doświadczeń. Ponieważ mamy tak mało czasu no to, żeby spędzać czas razem z przyjaciółmi - uważam, że pomysł na takie kluby jest jak najbardziej potrzebny. I na takie książki też".

- "Jak dla mnie książka pokazuje, że przyjaźń między kobietami istnieje i jest dość istotna. Bohaterki znają się między sobą, wiedzą o swoich problemach i często wspólnie je rozwiązują. A że przy okazji czytają książki, no cóż - same wiemy jak przyjemne jest to zajęcie".

- "Książkę przeczytałam w trakcie deszczowej i zimnej soboty. Jest lekka, błyskotliwie napisana, opowiada o problemach współczesnych kobiet i dla kobiet jest napisana - mnie się podobała".

- "Spotkania sześciu przyjaciółek tak weszły im w nawyk, że jeśli któraś z nich nie zjawia się, to inne się o nią martwią. Wiedzą o sobie wszystko i choć nie zawsze akceptują postępowania innych to stanowią zgraną i sympatyczną grupę pań, które miło spędzają czas na lekturze książek".

- "Jest to powieść - recepta: jak miło spędzić czas w doborowym towarzystwie, a oprócz rozmów o przeczytanych książkach, uświadomić sobie co się w życiu liczy, co jest ważne, czego nie przegapić. Książka o prawdziwej babskiej przyjaźni i o tym, że jest ona w życiu niezwykle ważna".

- "Książka bardzo ciekawa, dobrze się czyta, a przy okazji poznajemy, że na nasze zachowanie mają wpływ różne czynniki i opinie innych".


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze