Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 7 września 2009 r.

7 września 2009 r.

W dniu 7 września 2009 r. rozmawiałyśmy o książce Bohdana Sławińskiego "Królowa Tiramisu".

Młody chłopak i dojrzała kobieta, on - nadwrażliwy doktorant, ona - piękna i pozbawiona złudzeń mężatka, dyrektor radiowego pasma. Julia zwodzi kochanka fantazjami o wspólnym życiu, choć dobrze wie, że jej mąż - prezes korporacji - nie pozwoli jej odejść, sama też nie ma ochoty rezygnować z luksusowego życia... Gra przecież rolę "ornamentu" w biznesowych planach męża, jest idealną "pokazową" matką i żoną. Nadchodzi jednak dzień, kiedy "dary", którymi hojnie obsypuje ją mąż, przestają rekompensować uczuciowe braki - Julia rozdarta jest pomiędzy potrzebą czułości, adoracji i szczerości, a wyuczoną "rozwagą". To może być przecież ostatnia szansa, by pięknie i mocno żyć z kimś, kto patrzy na nią "sercem", a nie tylko się opłaca i używa... To przejmująca opowieść o współczesnej kondycji ludzkiej, zagubieniu się na targowisku metek, cen, form i póz. O tych, co dostali szansę, by pięknie i mocno żyć, i pomimo niedojrzałości, wypalenia lub emocjonalnego okaleczenia, uporczywie próbują, zdradzając się i kochając, zrywają, w poszukiwaniu szczęścia, z wyuczonymi rolami. O próbie przełamania losu, niebezpieczeństwie dokopania się za głęboko, poszukania za daleko; nietrwałości i bolesności życia, mrocznych tajemnicach ludzkiej duszy.

Opinie:

- "Bardzo mi się podobała ta powieść. Tak naprawdę pokazuje bowiem, że nie tylko pieniądze i wysoki standard życia są istotne. Nawet najbardziej luksusowe życie nie zapewni bliskości i miłości drugiego człowieka".

- "Muszę powiedzieć, że bardzo wczułam się w historię Piotra i Julii. Znam bardzo podobną historię, która niestety skończyła się bardzo źle, ale tak naprawdę losy bohaterów książki bardzo mnie wzruszyły i rozczuliły".

- "Temat kobiecy, nawet całkiem ciekawy, ale książka jak dla mnie napisana trochę trudnym językiem. Mało dialogów, pisanie w trzeciej osobie zmęczyło moje oczy i naprawdę z trudem dobrnęłam do końca. Trochę mnie znudziła".

- "Kolejny romans. Mamy tutaj trójkąt, który tak naprawdę jest jak dla mnie trochę zbyt wyuzdany. Miłość między młodym, niedoświadczonym mężczyzną, a damą tak bardzo świadomą swojej kobiecości, jak Julia nie może się dobrze skończyć. To wręcz niemoralne".

- "Życie nam pokazuje, że związki tak różniące się wiekowo nie mają w zasadzie sensu. Przeciwko takiej miłości staje często rodzina, środowisko, przyjaciele. Nie warto stawiać na skali wszystkiego aby trochę uszczknąć miłości. W końcu przecież życie trwa dalej i nie zawsze opłaca się stawać przeciwko światu".

- "Piotr może kocha Julię? Ale czy nie jest to bardziej poszukiwanie matczynej miłości i wygodnego życia? Mam wrażenie, że bohater jest za bardzo wrażliwy i delikatny. I tak naprawdę nie chciałabym takiego chłopaczka spotkać na swojej drodze. A książka? Taka sobie. Nie za bardzo mi się podobała".


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze