Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 16 grudnia 2009 r.

16 grudnia 2009 r.

16 grudnia 2009 r. odbyło się spotkanie DKK, podczas którego omawialiśmy książki: "I była miłość w getcie" Marka Edelmana oraz "Dwa słodkie aniołki" Mary Higgins Clark.

Pierwsza z nich to bezcenne, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy słynnego powstania. Marek Edelman w krótkich "migawkach" przywołuje straszne, ale i wzruszające wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. "To wszystko, co mi zostało, takie strzępki pamięci. Ludzie, którym to opowiadałem, pytali, czy to wszystko jest prawda. Tak, prawda. Toczka w toczkę. Koniec, kropka. Więcej już nic." - mówi autor.

Opinie:

- "Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Opowiada o nieludzkim traktowaniu ludzi tam żyjących przez Niemców. Bardzo wzruszające wspomnienia, które głęboko zapadły mi w pamięć."

- "Moje dzieci i wnuki nie pamietają na szczęście czasów wojny. Tych strasznych czasów, które przypadły na nasze dzieciństwo i młodość. Ale wiem, że pamięć o nich nie powinna zginąć i takie książki, jak Pana Edelmana są ogromnie potrzebne, żeby wzbudzić współczucie u młodych ludzi i żeby pamięć o tych czasach nie zginęła."

- "Książka bardzo ważna, ogromnie potrzebna, żeby pokazać okrucieństwo jakiego dopuścili się Niemcy w getcie warszawskim. To jakby pożegnanie się Pana Marka z nami - czytelnikami, pozostawienie swoistego świadectwa po sobie i wielu, wielu wspomnień."

- "Książka opisująca straszne czasy i przeżycia, tych, którzy spędzili wojnę w getcie warszawskim. Ale i ukazane wzruszające wydar

zenia, przyjaźnie i miłości ludzi, którzy tam żyli i próbowali w miarę normalnie funkcjonować."

- "Prześliczna książka, którą warto przeczytać, a nawet mieć w swoich zbiorach."

- "Opisane w tej książce zostały różne momenty życia: i te tragiczne, i te dramatyczne, ale także te wzruszające momenty szczęścia, które zdarzały się na przekór wszystkiemu: wojnie, Niemcom i śmierci."

- "Ponieważ sama przeżyłam wojnę i wiem, co to znaczy polować na człowieka, jak na zwierzę, to niezbyt chętnie sięgnęłam po tę książkę. Zrobiłam to ze względu na postać autora. Pan Marek Edelman to wybitna i bardzo mądra postać. Rzeczywiście i książka jest fascynująca, pokazuje jak My - Polacy umieliśmy się zachować po ludzku i z godnością w przeciwieństwie do oprawców jakimi byli gestapowcy. Bardzo dziękuję za Tę piękną i wzruszającą powieść."

- "Ta książka to ogromna lekcja pokory, wobec czasów wojny, holokaustu. Kolejny przykład na to, że ludzie w obliczu niebezpieczeństwa, tragedii, śmierci potrafią się zjednoczyć i dostosować do wszelkich warunków. Nawet w najbardziej podłych czasach znajdujemy chęć na miłość i wspólne przeżywanie wzruszeń. Wiele książek napisano o Żydach w getcie. Pan Marek Edelman przekonuje nas, że można przeżyć każde upokorzenie, ale zachować się z godnością i wyjść z opresji z podniesioną głową. Książka jest piękna, zabawna i wzruszająca. Gorąco polecam."

- "To książka o miłości. Napisana z ogromnym wyczuciem o przeżyciach, które trapiły ludzi w getcie: o życiu w rozpaczy, bezradności, strachu i przerażeniu. Ale także i o tym, że nawet w najgorszych warunkach można kochać, a miłość i przebywanie w pobliżu ukochanej osoby, jej wsparcie, daje tak ogromny ładunek pozytywnych emocji i wewnętrznej siły, że jesteśmy w stanie przeżyć wszystko, nawet najgorsze upokorzenie i strach. Książka piękna i ogromnie wzruszająca."

- "Książka o życiu po prostu. Bo przecież wielu z nas zdaje sobie sprawę, że w getcie toczyło się życie, zwyczajne pomimo wszelkich tragicznych rzeczy, które tam miały miejsce. Pan Edelman nie owija niczego w bawełnę, niczego nie ukrywa, nie "upiększa". Daje świadectwo "tamtym" czasom - tragicznym i okrutnym, które warto poprzez takie książki przybliżyć młodemu pokoleniu, które naprawdę powinno być szczęśliwe, że żyje w tak spokojnych czasach."

W spotkaniu udział wzięło 7 osób. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka jest przepiękna, pełna godności i szacunku dla ludzi i czasów, które opisuje. Naprawdę warto ją rozpropagować nie tylko w DKK, ale także we wszystkich bibliotekach. Niektórzy uczestnicy uważają, że jest tak wartościowa i pełna mądrości życiowych, że powinna zasilić kanon lektur szkolnych.

Kolejną książką, o której rozmawialiśmy była powieść Mary Higgins Clark "Dwa słodkie aniołki".

Wieczorem w dniu swoich trzecich urodzin bliźniaczki Kathy i Kelly zostają porwane. Przestępcy żądają ośmiu milionów dolarów okupu. Zarząd międzynarodowej korporacji, w której pracuje Steve, ojciec dziewczynek, decyduje się zapłacić tę sumę. Niestety, we wskazanym miejscu policja znajduje tylko zszokowaną Kelly, a obok ciało jednego z porywaczy. Z listu leżącego przy zwłokach wynika, że druga z sióstr nie żyje. Jednak Margaret, matka bliźniaczek, nie wierzy w śmierć Kathy. Zwłaszcza, że uratowana córeczka sprawia wrażenie, jak gdyby porozumiewała się z siostrą. Czy jest możliwy kontakt telepatyczny między bliźniaczkami? I czy dzięki wskazówkom Kelly uda się odnaleźć drugą z dziewczynek?

Opinie:

- "Normalna, spokojna, amerykańska rodzina, jakich wiele. I nagle tragedia. Zostają porwane bliźniaczki Kathy i Kelly, a porywacze żądają ogromnych pieniędzy. Pieniądze są, niestety finał jest tragiczny, porywacz popełnia samobójstwo, a jedna z bliźniaczek najprawdopodobniej nie żyje. Kryminał dobrze napisany, do końca trzyma w napięciu, bardzo dobrze się czyta. Lubię takie książki."

- "Niezły thriller. Trzyma rzeczywiście w napięciu. Napisany dobrym językiem, czyta się szybko i trudno się od niej oderwać."

- "Mnie się również książka bardzo podobała. Wciąga od pierwszej strony, akcja wartka, treść wciąga i naprawdę przejmujemy się losem dzieci. Podobają mi się takie książki, przy których nie muszę się zmuszać do czytania, tylko robię to chętnie i z przyjemnością."

- "Mnie nie trzeba zmuszać do czytania książek M. H. Clark. Ona rzeczywiście pisze bardzo dobre powieści, czytałam ich już kilka i polecam z czystym sumieniem."

- "Książki Mary Higgins Clark są pisane wyjątkowo. Zmuszają czytelnika do myślenia, do rozwiązywania zagadek kryminalnych i są bardzo ciekawe. Fabuły są porywające, a zwroty akcji ciekawe. 'Dwa słodkie aniołki' również bardzo mi się podobały. Zachęcam do czytania innych książek tej pisarki , bo warto."

- "Zaintrygowała mnie ta książka. Początkowo nie chciałam jej wziąć do czytania, bo po pierwsze - kryminalny thriller, a po drugie nie za bardzo miałam ochotę na ten rodzaj literatury. A tu proszę, książka niezła, dobrze napisana. Chyba sięgnę po inne książki tej autorki."

- "Czytałam książki tej pisarki kilka lat temu i muszę powiedzieć, że zawsze mi się podobały. Natomiast ilość tytułów, które ta kobieta "popełniła" zmusza do myślenia, że tworzy je ona hurtowo, jak w fabryce. I czasem zastanawiam się skąd u niej tyle pomysłów na nowe książki? Ale rzeczywiście treści w tych książkach się nie powtarzają i są one nieźle napisane. 'Dwa słodkie aniołki' to również książka, którą z powodzeniem można polecić. Czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie."

- "Bardzo lubię książki, które do końca trzymają w napięciu, powodują, że czytelnik zastanawia się kto z podejrzanych popełnił zbrodnię. Tak jest i w tym przypadku, sama (a jestem miłośniczką kryminałów) nie rozwiązałam zagadki i nie wiedziałam do końca kto jest winny. Natomiast książka bardzo mi się podobała."

- "Na pewno na rynku księgarskim jest dużo więcej lepszych kryminałów niż ta książka. Ambitniejszych i napisanych z większym rozmachem. Ja tę książkę przeczytałam i nie uważam żeby to było wielkie dzieło. Ale czyta się przyjemnie i polecam na ponury, nieprzyjazny, jesienno-zimowy wieczór lub bezsenną noc."

- "'Dwa słodkie aniołki' Mary Higgins Clark zebrały bardzo dobre opinie na spotkaniu DKK. Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy i choć nie zalicza się ona do literatury "wysokich lotów" można ją z powodzeniem polecić jako dobrą powieść, którą warto przeczytać.


 

KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze