Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 126 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2009 28 października 2009 r.

28 października 2009 r.

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (28 października 2009 r.)

Fotogaleria

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (28 października 2009 r.)

Fotogaleria

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (28 października 2009 r.)

Fotogaleria

Spotkanie DKK w WBP w Kielcach (28 października 2009 r.)

Fotogaleria

W dnia 28 października 2009 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawialiśmy dwie pozycje: Inga Iwasiów "Bambino"Ken Kalfus "Choroba narodowa".

Pierwsza z nich to wyrafinowana powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w Szczecinie od czasów powojennych do roku 1981. Poruszająca historia kilkorga kobiet i mężczyzn - repatriantki, spolszczonej Niemki, Żyda, chłopaka z Poznańskiego - opowiadająca "polskie losy" ludzi oderwanych w Polsce Ludowej od swych korzeni. Układając swe życie, nie są w stanie wyzbyć się kompleksów, obaw i nawyków, wpojonych im w trudnym dzieciństwie, bo nie da się uciec od swego pochodzenia. Oryginalna narracja, świetnie wyeksponowane szczegóły społeczno-obyczajowe.

Opinie:

- "Myślałam, że książka o powojennym Szczecinie i w ogóle latach powojennych będzie nudna i nieciekawa. Pomyliłam się, książkę przeczytałam jednym tchem. Podobała mi się."

- "Książka nie jest łatwa, ale jak się wczytamy to jawią nam się bohaterowie, którzy wiele przeżyli i chcą lepszego jutra. Intensywnie uczą się, pracują, kochają i szukają szczęścia. Ale tak naprawdę to, czy życie w czasach powojennego PRL-u może być szczęśliwe?"

- "Trochę dziwny styl pisania ma pani Inga Iwasiów. Pourywany, niestabilny i nie mogłam się zmusić, żeby przeczytać tę książkę do końca. Książka bardzo trudna, nie podobała mi się."

- "Bambino to w pewnym sensie powrót do dzieciństwa: sielskiego, beztroskiego i szczęśliwego, z którego w pamięci pozostają te najcudowniejsze chwile. A z drugiej strony, to chęć dorosłego życia, urządzonego na inny sposób, niż żyli rodzice. Przenikające się dwa światy. Książka mądra i ciekawa, zmuszająca do myślenia."

- "Nie jest to czytadło, ani łatwa powieść do przebrnięcia. Czasy PRL-u w powojennym Szczecinie przeplatają się z sytuacjami, które mają miejsce w obecnej Polsce. Książka pokazuje, że od przeszłości nie można się odciąć i zamknąć jej jak rozdziału w powieści. Często trzeba się z nią rozliczyć, a nawet ponieść konsekwencje czynów, które popełniło się w dawnych czasach. Powieść jest jednak ciekawa i warto ją przeczytać."

- "Książka wydana w ramach cyklu Nowa Proza Polska - faktycznie składa się z bardzo krótkich zdań, czasami wyrwanych z kontekstu, ale uważam, że czyta się ją bardzo dobrze. Bohaterowie: Ula - pochodzenia niemieckiego, Janek - Poznaniak, Marysia - pochodzenia ukraińskiego, Anna - pochodząca spod Włoszczowy. Oni wszyscy spotykają się w barze, ich losy łączą się ze sobą, nawiązują sympatię, miłości, wydaje się, że te osoby znajdą swoje miejsce w powojennym Szczecinie. Oni też wierzą w nowe życie, ale jednak problemy życiowe ich przerastają. Nie mogą zapomnieć swego pochodzenia, uwarunkowań. Autorka pokazuje, że budowa życia w nowym miejscu, wśród takich samych 'pionierów' nie należy do łatwego zadania. Śledząc losy głównych bohaterów, jak i ich rodzin zamieszkałych w rodzinnych stronach można stwierdzić, że wojna wywarła wielki wpływ na życie tych ludzi, zwłaszcza w małych miasteczkach, ale żeby scementować nowe tworzące się społeczeństwo trzeba długiego czasu, minimum dwóch pokoleń. Ponadto I. Iwasiów pokazała, że w okresie PRL-u często następowało łamanie charakterów aby osiągnąć cel. Ogólnie książka niełatwa, ale zachęcam do czytania."

Prawie wszyscy uczestnicy spotkania przeczytali książkę Ingi Iwasiów "Bambino". Opinie były bardzo różne i bardzo skrajne. Od bardzo dobrych do bardzo złych. Książka wzbudza ostre opinie i kontrowersje. Żeby wyrobić sobie na jej temat zdanie każdy z nas powinien ją przeczytać. Ogólnie opinie są takie, że książka jest dość trudna w odbiorze ale wartościowa i warto ją przeczytać.

- "Choroba narodowa" Kena Kalfusa to fascynująca, pełna czarnego humoru opowieść o parze nowojorczyków i ich rozwodowych potyczkach na tle dramatycznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Pełna czarnego humoru opowieść o dwojgu nowojorczykach po trzydziestce, którzy usiłują się rozwieść, choć szybko się okazuje, że nie uda im się tego zrobić w sposób cywilizowany. Zwycięża egoizm i małostkowość, wzajemna nienawiść sięga szczytów, a życie bohaterów zamienia się w prawdziwe pole bitwy. Kiedy rankiem 11 września 2001 dwa porwane przez terrorystów samoloty wbijają się w wieże World Trade Center, oboje czują w duchu dziką satysfakcję. Joyce jest pewna, że Marshall zginął w jednej z wież, gdzie pracował, a Marshall sądzi, że Joyce była na pokładzie samolotu, który rozbił się w Pensylwanii. Niestety muszą przełknąć rozczarowanie: szczęśliwym trafem uszli z życiem. Lektura Choroby narodowej to mistrzowski obraz społecznych niuansów na tle dramatycznych wydarzeń na świecie okraszony sporą dawką czarnego humoru.

Opinie:

- "Byliśmy nastawieni na opowieść i pokazanie realiów tragedii World Trade Center. Niestety książka pokazuje życie pary ludzi, którzy za wszelką cenę nie chcą ze sobą być, a nowojorska tragedia ma im w tym pomóc. Mnie książka rozczarowała i nie podobała mi się."

- "Sucho, nieciekawie opisana historia dwojga ludzi, którzy nienawidzą się tak, że kiedy wydaje im się ,że zginęli są tym zachwyceni. Rozczarowała mnie ta powieść, sądziłam, że będzie bardziej ambitna."

- "Początek dobry, narastająca dramaturgia, prawie jak w powieści grozy. A tak naprawdę okazuje się, że jest to opisana historia nieudanego małżeństwa i ich perypetie, które rozgrywają się na tle tragedii World Trade Center. Nie doczytałam tej powieści do końca i raczej nie polecam."

- "Dla mnie nie jest to książka, którą warto polecić. Historia rozbitej rodziny, która nie potrafi skleić rozpadającego się małżeństwa. Wątki obyczajowe przeplatane są politycznymi. Tak naprawdę nie do końca też wiemy o jaką chorobę narodową chodzi - polityczną? (World Trade Center), czy rozpadek rodziny jako komórki społecznej?"

Książkę przeczytali prawie wszyscy uczestnicy spotkania. Niestety nie spotkała się ona z pozytywnym przyjęciem. Część osób twierdziła, że jest to interesująca powieść, inne panie były wręcz przerażone jak we wspólnym związku można się tak zatracić w nienawiści. Przeżycia bohaterów spowodowały, że uczestnicy podzielili się na grupy, tych którzy twierdzili, że to małżeństwo można uratować, i tych, którzy uważali, że związek ten nie ma szans na dobre zakończenie i powinien się rozpaść, ale nie w tak drastyczny sposób. Na pewno, każdy powinien sięgnąć po tę książkę, chociażby po to żeby wyrobić sobie własną opinię.


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze