Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 115 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania DKK w WBP 2007 21 listopada 2007 r.

21 listopada 2007 r.

21 listopada 2007 r. odbyło się spotkanie DKK. Można je podzielić na 2 części. Pierwszej rozmawialiśmy o książce „Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec”.

Magdalenę Samozwaniec, „szaloną Madzię”, „najdowcipniejszą kobietę w Polsce”, wspominają tu członkowie rodziny Kossaków i Niewidowskich (krewni jej drugiego męża) oraz osoby, które się z nią przyjaźniły przez lata, jak Jarosław Iwaszkiewicz, czy Lubicz – Lisowscy, ale również te, które znały ją krócej lub zetknęły się z nią tylko przelotnie, m.in. Stefania Grodzieńska, Ryszard Matuszewski, Janusz Odrowąż – Pieniążek, Bohdan Tomaszewski, Hanka Bielicka.

Niewiele osób przeczytało tę książkę, ale wypowiadały się o niej dobrze:

„Solidnie przygotowane wspomnienia, czyta się z przyjemnością, zwłaszcza, gdy się lubi taki typ literatury”.

„Dobrze napisana książka, ja ją odebrałam jak taką ciepłą opowieść. Zwłaszcza, że w każdej chwili można wrócić do czytania, bo każdy fragment to jak oddzielny rozdział”.

„Najbardziej interesowała mnie rozmowa z Hanką Bielicką, bo wiem, że zmarła tydzień po niej. Ale książka bardzo mi się podobała”.

„Sama mam „cięty język” i czasem żałuję, że nie mogę sobie pozwolić „na pewne komentarze” jak Magdalena Samozwaniec, którą zresztą bardzo cenię”.

Drugą część spotkania poświęciliśmy książce Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”. Zaproszonym gościem był prof. St. Żak, i to na jego prośbę czytaliśmy tę książkę.

Bohater „Traktatu…” w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza podczas jednego dnia spędzonego na wspólnym łuskaniu fasoli dokonuje bilansu całego życia. Opisuje traumatyczne przeżycia z czasów wojny, okres młodzieńczych złudzeń i pasji, lata „nauki i wędrówki”, poszukiwanie zarobku na obczyźnie, wreszcie powrót do kraju.

Świetnie napisana powieść jest próbą przeniknięcia ukrytych sensów ludzkiego losu. Autor usiłuje odkryć relacje pomiędzy przypadkiem i przeznaczeniem, istnieniem autentycznym i pozornym, zwykłym życiem i szaleństwem.

Opinie:

„Cała powieść W. Myśliwskiego funkcjonuje na ogólnoludzkim poziomie; widać tu wszelkie przemiany, kultury, mentalności, zakodowane są reakcje: jak ktoś umiera to płaczemy; chociaż mam wrażenie, że śmierć nie jest tu ostateczna”.

„Książka jest bogata, wielowarstwowa, w wielu miejscach nawiązuje do Biblii: chleb, światło, zapalanie świecy, dokonanie się cudu światła, a wszystkie te elementy powodują, że książkę czyta się cudownie i często się do niej wraca”.

„Całą tę opowieść odebrałam jak spowiedź własnego życia, życia, które przeżyło się dobrze, godnie, a starość, którą mam przed sobą, to pasmo wspaniałych wspomnień…”.

„Najbardziej mnie intryguje Tajemniczy Przybysz, kojarzy mi się on z Aniołem Śmierci, który cierpliwie czeka, aby zabrać ze sobą w podróż towarzysza”.

"Przepiękna, mądra powieść o miłości do życia. Zachwyciła mnie wnikliwym, pełnym pokory, ciepła i dystansu spojrzeniem na świat. Warto zagłębić się w tę lekturę, by zastanowić się nad życiem, jego sensem i przemijaniem oraz wartościami, które je tworzą”.

W spotkaniu udział wzięło 10 osób.


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze