Ameryka w twojej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Konkursu na Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2017
oraz Bibliotekę Roku 2017 województwa świętokrzyskiego

Statystyka gości

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki O projekcie

Konkurs na recenzję

konkursie Instytutu Książki na recenzję dla klubowiczów skupionych w Dyskusyjnych Klubach Książki w kategorii dorośli za sierpień 2018 r. nagrodę otrzymała Pani Jolanta Domagała z DKK działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach za recenzję książki „Iłła” Joanny Kuciel-Frydryszak.

Gratulujemy!!

Nasi klubowicze nagrodzeni

W KONKURSIE NA NAJLEPSZY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI 2017 R. w województwie świętokrzyskim zwyciężyły ex aequo:

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach, którego moderatorem jest Pani Barbara Woś

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu, którego moderatorem jest Pani Małgorzata Chrzelest

Gratulujemy!!

WYNIKI KONKURSU

O projekcie

logo Instytuu KsiążkiDyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą, czy krytykiem.

Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki realizuje również projekt "Autor na Żądanie", który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.

Działalność Klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Ich zadaniem jest dostarczenie bibliotekom książek oraz przygotowanych przez Instytut Książki materiałów promocyjnych (plakaty klubów, ulotki i naklejki zamieszczane w książkach czytanych w klubach).

Mapa DKK w woj. świętokrzyskimW województwie świętokrzyskim działa 83 Dyskusyjne Kluby Książki.

Koordynatorem wojewódzkim jest Małgorzata Grodzicka, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. +48 41 361-53-51 w. 206, 207, 208; +48 41 344-70-74 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

W 2017 roku w województwie świętokrzyskim działały 82 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 19 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.

W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1224 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.

W 2017 roku w 712 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie 600 klubowiczów, omówiono 939 tytułów.

W 29 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ok 1000 osób. Gościliśmy: Katarzynę Zyskowską-Iganciak, Katarzynę Surmiak-Domańską, Agnieszkę Walczak-Chojecką, Mariusza Zielke, Marcina Wrońskiego, Magdalenę Grzebałkowską, Marcina Kydryńskiego, Jarosława Kreta, Jakuba Małeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Pawła Wakułę, Annę Czerwińską-Rydel, Joannę Jagiełło.

Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach: na spotkanie z K. Zyskowską-Ignaciak do Rytwian przyjechali klubowicze z Sandomierza, na spotkania z Mariuszem Zielke do Włoszczowy przyjechali klubowicze z Secemina, a do Kazimierzy Wielkiej z Opatowca, z Jarosławem Kretem do Dobromierza dojechali klubowicze z Secemina, Kurzelowa, Włoszczowy.

Ponadto na spotkania autorskie z:

 • Katarzyną Surmiak-Domańską - moderatorzy z Radkowa i Wodzisławia zorganizowali wyjazd do Jędrzejowa, a do Obrazowa dojechali klubowicze z Sandomierza oraz z Samborca;
 • Agnieszką Walczak-Chojecką - do Jędrzejowa dojechali klubowicze z Sędziszowa;
 • Katarzyną Zyskowską-Ignaciak - do Wodzisławia dojechali klubowicze z Sędziszowa i moderator DKK Zaczytane z Jędrzejowa; klubowicze z Koniemłotów dojechali do Rytwian;
 • Mariuszem Zielke - do Włoszczowy dojechali klubowicze z Dobromierza, Kurzelowa, Radkowa;
 • Jakubem Małeckim do Kielc (WBP) - dojechali klubowicze z Chęcin, Jędrzejowa DKK Zaczytane.

Dla członków DKK oraz przyjaciół biblioteki w Wodzisławiu zorganizowano wyjazd do Krakowa do Teatru Bagatela, DKK Góry do kina na film Wołyń, DKK Dobromierz do Teatru Muzycznego w Łodzi. DKK z Koniemłotów obejrzał przedstawienie/operetkę Statek Casablanka w Staszowie, a DKK z Gór spektakl wraz z warsztatami w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, w Kijach. Klubowiczki z DKK Zaczytane z Jędrzejowa brały udział w otwarciach wystaw malarstwa, koncertach, Nocy Muzeum zorganizowanych w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, wycieczce do DKK w Chęcinach, w większych akcjach społecznych np. Nazywam się Miliard, MASZ GŁOS. DKK w Radoszycach w debacie społecznej Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej. DKK Góry, DKK Krasocin w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Członkowie DKK brali także udział w Nocy Bibliotek, piknikach, grillach organizowanych przez moderatorów. Klubowicze z Sędziszowa uczestniczyli w spotkaniu Stacja wakacje, programie realizowanym przez Radio Kielce. Młodzież z DKK w Osieku pisała listy w ramach Maratonu Pisania Listów, tworzyła także półki bookcrossingowe na terenie swojej szkoły.

Większość moderatorów i klubowiczów włączyło się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie.

Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 76 osób): warsztatach Nakarmić kamień Bronki Nowickiej - wyzwaniem dla moderatora, Pytania o najnowszą literaturę, Książka ma głos - sztuka prowadzenia dyskusji, szkoleniu: Dwa bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce.

W Jubileuszowym Świętokrzyskim Zlocie Moderatorów DKK 8/9 czerwca 2017 r. wzięło udział 59 moderatorów.

Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (88 110 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

W 2016 roku 75 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 17 dziecięcych i młodzieżowych) działało w 61 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści, jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.

W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1164 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.

W 2016 roku w 675 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 5100 czytelników, omówiono 853 tytuły.

W styczniu DKK w Obrazowie wybrał się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Stalowej Woli, aby zwiedzić wystawę obrazów Kossaków.

W kwietniu DKK w Dobromierzu zorganizował spotkanie wyjazdowe do Teatru Muzycznego do Łodzi na koncert „W zaczarowaną noc”. W wyjeździe uczestniczył zaprzyjaźniony DKK z Włoszczowy i trzy panie z DKK z Kurzelowa. A w październiku DKK z Dobromierza i Kluczewska wzięły udział w wyjeździe do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

W 33 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1440 osób. Gościliśmy Karolinę Wilczyńską, Grażynę Jeromin-Gałuszkę, Magdalenę Kordel, Wojciecha Jagielskiego, Małgorzatę Wardę, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Gawryluk i Grzegorza Kasdepke. Spotkania odbyły się w 26 bibliotekach prowadzących DKK. Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach:

 • w marcu na spotkania z Karoliną Wilczyńską do Ożarowa przybyli m.in. klubowicze DKK z Glinian, Lasocina, Jakubowic; do Dobromierza DKK z Włoszczowy i Kurzelowa, a do Kozłowa DKK z Sędziszowa i Wodzisławia;
 • w kwietniu na spotkania z Grażyną Jeromin-Gałuszką do Wąchocka przyjechali klubowicze z Wielkiej Wsi; do Staszowa z Koniemłot, Wiązownicy, z Rytwian – Sichowa Dużego oraz moderator z Połańca;
 • w maju na spotkania z Magdaleną Kordel do WBP przyjechali klubowicze DKK z Rakowa i Szumska; do Klimontowa DKK z Obrazowa; do Michałowic DKK z Opatowca; do Krasocina DKK z Włoszczowy;
 • w czerwcu na spotkania z Małgorzatą Wardą do Chęcin dojechali klubowicze DKK z Wodzisławia, Sędziszowa i Jędrzejowa; do Kurzelowa DKK z Włoszczowy, Dobromierza, Secemina;
 • we wrześniu spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w Starachowicach poprzedzone zostało grą miejską, w której wzięli udział uczestnicy spotkania;
 • w październiku na spotkania z Wojciechem Jagielskim do Starachowic dojechali klubowicze z Pawłowa, do Staszowa z Osieka, Połańca, Koniemłot;

Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych w WBP: warsztatach Zasady prowadzenia i moderowania dyskusji, Zła literatura – na przykładzie np. „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, Historia i herstoria w literaturze kobiecej i literaturze kobiet oraz szkoleniu poświęconemu współczesnemu reportażowi (łącznie 106 osób).

W dniach 27-31 lipca 57 moderatorów i klubowiczów z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w Literackim Woodstocku we Wrocławiu.

Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (84 000 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

W 2015 roku w 623 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4600 czytelników, omówiono tytułów.

DKK dla młodzieży w Starachowicach dołączył do Czwartej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej n/t książki Eve Ainsworth – 7 dni.

W maju w Zagnańsku pracownicy biblioteki gminnej zorganizowali spotkanie integracyjne dla członków pięciu Dyskusyjnych Klubów Książki działających na terenie gminy.

W 28 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1430 osób. Gościliśmy Olgę Tokarczuk, Sławomira Kopra, Jana Grzegorczyka, Hannę Cygler, Agnieszkę Tyszkę, Marka Krajewskiego, Katarzynę Enerlich. Spotkania odbyły się w 22 bibliotekach prowadzących DKK. Moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich gminach:

 • w lutym w spotkaniu z O. Tokarczuk w WBP uczestniczyli klubowicze z Chęcin, a w Starachowicach z Pawłowa;
 • w kwietniu w spotkaniu ze Sławomirem Koprem w WBP uczestniczyli klubowicze z Chęcin, w Sandomierzu klubowicze z Osieka, a w Klimontowie DKK z Obrazowa;
 • w maju na spotkanie z J. Grzegorczykiem w Kazimierzy Wielkiej przybył DKK z gminy Czarnocin;
 • w maju dzięki środkom z programu w spotkaniu z Hanną Cygler zorganizowanym w GBP w Krasocinie uczestniczyli klubowicze i moderatorzy z Włoszczowy, Kurzelowa, Dobromierza, Secemina; w spotkaniu w Ożarowie klubowicze i moderatorzy z Lasocina, Glinian i Jakubowic.

Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach:

 • organizowanych przez Instytut Książki m.in. Przewodnicy po świecie książki dla młodzieży - korepetycje literackie dla bibliotekarzy, Nowe kompetencje pracowników bibliotek publicznych w zakresie kultury literackiej dla dzieci w ramach Edukacji kulturalnej bibliotekarzy 2015 (Warszawa, Kraków, Rabka, Lublin);
 • zorganizowanych w WBP: warsztatach Siła słowa w powodzi słów. O efektywnym porozumiewaniu się werbalnym i pozawerbalnym podczas spotkań członków DKK, Siła imaginacji, tęsknoty za prawdziwymi opowieściami. Przepisywanie historii prywatnych i powszechnych oraz szkoleniu poświęconemu współczesnej literaturze popularnej dla kobiet (łącznie 120 osób).

Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (72 000 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

W 2014 roku 62 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 11 młodzieżowych) działało w 49 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajduje się 855 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.

W 2015 roku 71 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 16 dziecięcych i młodzieżowych) działało w 57 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.

W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1010 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych. Od dnia 1 lipca 2015 r. ze środków DKK wykupiono dostęp do 6 tytułów w IBUK Libra.

W 2014 roku w 593 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4500 czytelników, omówiono 740 tytułów.

Klub w Zagnańsku dołączył do Trzeciej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki „Tajne Państwo” Jana Karskiego.

32 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1200 osób. Gościliśmy Rafała Podrazę, Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Olgę Rudnicką, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Marie Ulatowską, Jacka Hugo-Badera. Spotkania odbyły się w 28 bibliotekach prowadzących DKK.

12 moderatorów uczestniczyło w szkoleniach „Korepetycje literackie dla bibliotekarzy” organizowanych przez Instytut Książki (w Warszawie, Krakowie, Rabce); 60-ciu w warsztatach „Różne oblicza polskiej literatury kobiet” oraz w szkoleniu „W poszukiwaniu lektury idealnej - czyli jak skutecznie pogłębić wiedzę o nowościach książkowych” (zorganizowanych w WBP).

Koordynator wojewódzki brał udział w warsztatach literackich zorganizowanych przez Instytut Książki w Sopocie i Warszawie oraz w wyjeździe studyjnym do czeskich bibliotek.

Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (72 000 zł.), dotacji własnej WBP (6 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

W 2013 roku 59 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 10 młodzieżowych) działało w 49 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajdują się 682 tytuły różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień.

W 2013 roku w 529 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4000 czytelników. 4 kluby dołączyły do Drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki Haruki Murakamiego pt. "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa".

W 30 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1700 osób. Moderatorzy uczestniczyli w seminarium oraz trzech warsztatach literackich zorganizowanych w WBP. Koordynator wojewódzki brał udział w wyjeździe szkoleniowym do niemieckich bibliotek oraz warsztatach literackich zorganizowanych przez Instytut Książki.

Projekt kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni ogólnopolski program promocji czytelnictwa Instytutu Książki. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom z Instytutu Książki (57200 zł.), dotacji własnej WBP (15000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

W 2012 roku 50 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 7 młodzieżowych) działało w 46 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych, zarówno gimnazjaliści, jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajduje się ponad 500 tytułów różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień. W 2012 roku w 464 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 3700 czytelników. 10 klubów dołączyło do Pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki J.K. Rowling pt. "Trafny wybór". W 36 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 2040 osób. Moderatorzy uczestniczyli w seminarium, warsztatach literackich zorganizowanych w WBP w Kielcach, szkoleniu animatorów DKK dla dzieci i młodzieży w Warszawie.

W 2011 roku w 370 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 2900 czytelników, omówiono 437 tytułów. W dyspozycji klubowiczów znajdowało się 414 tytułów różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień. W 30 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu brało udział 1140 osób. Gościliśmy m.in. Antoniego Liberę, Małgorzatę Kalicińską, Martę Fox, Jacka Dehnela. W Chęcinach i Samsonowie Ewa Nowak poprowadziła warsztaty pisarskie dla klubowiczów. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacji z Instytutu Książki (49400 zł.), dotacji własnej WBP oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.


logo Instytutu Książkinprclogo

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.


KATOLOG ONLINE

Kliknij, jeżeli szukasz książki

Kliknij, aby zgłosić propozycje zakupu

Książka na telefon

Biblioteka bez barier

Wykaz czasopism 2018

Dyskusyjny Klub Książki

Komunikat WKU w Kielcach dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych

Dyskusyjny Klub Książki

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Windykacja

Szanowni Czytelnicy,

zwłaszcza Ci z Państwa, którzy zalegają ze zwrotem wypożyczonych książek lub innych zbiorów bibliotecznych!

Plakat promujący gry PlayStation VR dostępne w Mediatece

Rozbudowa Biblioteki

Z naszej bajki

Świętokrzyska Karta Seniora

hotspot

EU Bookshop

Europe Direct Kielce

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Przystań Kulturalna

Przystań Kulturalna

Parnas

Zobacz także

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Dołącz do nas na Facebook'u
Zobacz nas na Youtube
Obserwuj nas na Twitterze