W 2014 roku minęła 150. rocznica uwłaszczenia chłopów w Królestwie Polskim. W marcu 1864 roku car Aleksander II wydał ukaz nadający na własność ziemię chłopom, którą dotychczas użytkowali oraz znoszący pańszczyznę.
Wystawa prezentowana w listopadzie i grudniu w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej stanowiła przegląd wydarzeń poprzedzających wydanie aktu uwłaszczeniowego oraz przedstawia fragmenty z tekstów literackich poruszających sprawę chłopską.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w Warszawie została utworzona konspiracyjna organizacja Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Wymienione organizacje stanowiły struktury Polskiego Państwa Podziemnego podlegającego rządowi RP na uchodźctwie. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w skali całego świata. W żadnym innym kraju nie rozwinęła się działalność podziemna na podobnym poziomie. W ramach Polskiego Państwa Podziemnego istniały zarówno struktury wojskowe jak i cywilne, które organizowały różne rodzaje oporu: od tajnego nauczania, przez rozrzucanie ulotek po walkę zbrojną w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznica również przypada w tym roku.
Wystawa prezentowana w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej stworzona ze zbiorów Biblioteki stanowiła przegląd wydawnictw na temat Polskiego Państwa Podziemnego, jego działalności (ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego i akcji „Burza”) oraz Procesu Szesnastu, w którym skazano przywódców PPP.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
W dniach od 29 września do 3 października 2014 roku w Czytelni Ogólnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej prezentowaliśmy dokumenty i rękopisy Stefana Żeromskiego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz z zabytkowej kolekcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach. Wystawa nosiła tytuł: „Stefan Żeromski - śladami życia i twórczości”. Eksponowane na niej były trzy rękopisy utworów Żeromskiego: „Wierna rzeka”, „Uciekła mi przepióreczka” i „Na probostwie w Wyszkowie”. Prezentowane były również listy Żeromskiego do Władysława Reymonta, Zenona Przesmyckiego, Janiny Bemówny i syna Adasia oraz listy do Żeromskiego Stanisława Ignacego Witkiewicza i Aleksandra Głowackiego. Na wystawie znalazły się także wizytówka, do której Żeromski dołączył kwiaty po prapremierze sztuki „Uciekła mi przepióreczka” 27 lutego 1925 roku oraz list, skierowane do Marii Malanowicz-Niedzielskiej, odtwórczyni roli Smugoniowej w tym spektaklu. Eksponatom towarzyszyły dwa plakaty ze sztuki : z prapremiery w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz drugi z premiery, która miała miejsce w Poznaniu w Teatrze Miejskim. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej prezentowane były kartki i listy kolegów Stefana Żeromskiego z czasów gimnazjalnych - Zygmunta Wasilewskiego, Mariana Wilkoszewskiego, Tomasza Ruśkiewicza oraz Jana Wacława Machajskiego. Ciekawe eksponaty stanowiły dokumenty Stefana Żeromskiego, m.in. jego dowód osobisty, karta wojskowa Legionów Polskich z 1914 roku oraz zaświadczenie Biura Prasowego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego z 17 sierpnia 1920 roku informujące o tym, że Stefan Żeromski został korespondentem wojennym. Wystawa „Stefan Żeromski - śladami życia i twórczości” towarzyszyła Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Stefan Żeromski - kim był, kim jest?”.
Z okazji 10. rocznicy przyłączenia Polski do Unii Europejskiej Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach prezentowała wystawę „Droga Polski do Unii Europejskiej (1988-2004)”. Wystawa opisuje najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do akcesji naszego państwa do UE.
Wystawa pt. „Droga Polski do Unii Europejskiej (1988-2004)” w Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
W lipcu i sierpniu prezentowaliśmy w Bibliotece wystawę fotografii Wiesława Pikula pt. „American West”. Wystawa zorganizowana została w ramach programu „america@your library®”.
Na wystawę składa się niemal 50 fotografii, obrazujących parki narodowe zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
Wiesław Pikul urodził się w 1948 roku w Żabnie k. Tarnowa. Pod koniec lat siedemdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował jako programista maszyn. Chwile wolne spędzał na wyjazdach do zachodnich stanów USA, gdzie fotografował tamtejsze parki narodowe. W roku 1997 przystąpił do Wright Camera Club, który działał we Wright College w Chicago. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych (fotografia pejzażowa), jego zdjęcia publikowano m.in. w kalendarzach wydawanych w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Fotografował głównie aparatem wielkoformatowym 4x5 cala.
Wystawa zorganizowana w ramach programu America@your Library we współpracy z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie.
W maju prezentowaliśmy ekspozycję pt. „Biblioteka w satyrze”, która pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze. Jest pokłosiem XIII edycji Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, w którym uczestniczyło 334 autorów (ponad 700 prac) z ponad 50 państw. W skład wystawy wchodzi 100 najlepszych prac.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
W kwietniu w ramach IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Szalom/Pokój prezentowaliśmy w Bibliotece wystawy fotograficzne: Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy, Kolory prawosławia.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach Polska Rada Chrześcijan i Żydów Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Patronat honorowy:
Jego Ekscelencja ks. biskup Mieczysław Cisło, Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Judaizmu) dr Michael Schudrich, naczelny rabin Polski Prezydent Kielc Wojciech Lubawski Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas
Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Kielcach Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Patroni medialni:
TVP Kielce Radio Kielce Katolicka Agencja Informacyjna Tygodnik Kielce Plus
W dniach od 28 marca do 23 kwietnia w siedzibie Biblioteki można było oglądać wystawę kieleckich twórców komiksu pt. „Tuszem, dymkiem, ołówkiem, tabletem”. Przedstawiała ona dokonania twórców pochodzących z Kielc (rysowników i scenarzystów), laureatów nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach.
Autorzy prezentowanych prac: M. Łysak, S. Restecka, A. Serwicka, P. Chmielewski, R. Kolasa, Z. „Zeke” Kowal, T. Łukaszczyk, G. Majcher, J. Matys, M. Ociesa, J. Ordon, J. Ozga, N. „Rybb” Rybarczyk, A. Sadłos, K. Stochmal, R. Urbański
 
Z okazji 175. rocznicy urodzin Adolfa Dygasińskiego Wojewódzka Biblioteka Publiczna prezentowała w marcu wystawę "Adolf Dygasiński - wśród książek i przyjaciół". Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Eksponowane zbiory przedstawiają nie tylko twórczość pisarza, jego związki z Kielcami, ale również książki z jego kolekcji, książki, które czytał i które wykorzystywał, m.in. przekazując wiedzę swoim słynnym uczniom - malarzowi Jackowi Malczewskiemu oraz pisarzowi, dziennikarzowi - Wacławowi Karczewskiemu. Chcieliśmy pokazać również słynne postaci, które Adolf Dygasiński znał, z którymi pracował i przyjaźnił się. Byli to m.in. Hermann Benni - pedagog, redaktor wielu pism (Kuriera Warszawskiego, Ateneum) - Antoni Sygietyński - powieściopisarz, krytyk literacki, muzyczny i teatralny - Stanisław Witkiewicz - pisarz, malarz, architekt oraz - prekursor polskiego impresjonizmu, malarz - Aleksander Gierymski.
W marcu w Bibliotece można było oglądać wystawę prac Elżbiety Maj pt. "Strach". Wystawa prezentowała rysunki i linoryty, które są ilustracjami do dwuczęściowej książki pt. „Fala strachu”. Prace te powstały na potrzeby dyplomu licencjackiego. Nawiązują one do poezji polskiej m.in. do takich poetów jak: Stanisław Franczak, Władysław Ryszard Kapralski, Barbara Rosik, Anna Skoczyłas, Anna Kamińska, Jadwiga Tyrankiewicz, Tadeusz Różewicz, Joanna Salomon. Ilustracje opowiadają o strachu mniejszym i większym. Skąd się bierze? Jaką ma postać? Strach jest nieodłączną cześcią naszego życia.
Elżbieta Maj
urodzona w 1990 roku w Kielcach. W 2009 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Dyplom plastyczny realizowała w pracowni malarstwa i pozłotnictwa pod opieką Bernadety Strąk. Od roku 2010 studiuje na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom licencjacki realizowała w pracowni Projektowania Książki pod opieką adj. Doroty Ogonowskiej. Aneks w pracowni linorytu u prof. ASP Bogdana Migi.
|
|