 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
Mediateka do 31 grudnia 2018 roku realizowała zadanie „Z książką od kołyski” w ramach programu PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI, współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt skierowano do dzieci w wieku do lat 8. Celem zadania było pozyskanie nowych, najmłodszych czytelników wraz z rodzicami – opiekunami i zachęcenie ich do regularnego odwiedzania Biblioteki. Realizacja zadania rozpoczęła się 23 sierpnia. We wrześniu zostały rozdane ostanie tzw. „pakiety startowe”. W wyniku naszych działań zapisało się czterysta dzieci a dwieście z nich, otrzymało przy pierwszej wizycie darmowy „pakiet startowy” zawierający m.in. książki dla dziecka i rodzica. W programie wzięły udział grupy przedszkolne i szkolne jak również indywidualni czytelnicy. Aby podnieść znaczenie i rangę zapisu, dzieci wzięły udział w uroczystych spotkaniach, podczas których miało miejsce pasowanie na czytelnika i wręczenie pakietów. Odbyło się ogółem 8 spotkań, w tym 6 w siedzibie Biblioteki. Program ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Bogata oferta, wspólne czytanie bajek i opowieści, sprawiły że maluchy chętnie wracają do Biblioteki. Zadanie zostało zrealizowane w terminie, zgodnie z umową.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
7 grudnia 2018 r. w siedzibie Biblioteki odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Jaworskim, poetą, pisarzem literaturoznawcą pracującym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzący wygłosił wykład zatytułowany „Najmłodsza polska poezja u progu niepodległości - propozycja futurystów” skierowany do młodzieży szkół licealnych.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
W dniu 20 listopada 2018 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Współczesne Zagrożenia Świata” na temat cyberprzemocy. W spotkaniu prowadzonym przez sierż. Aleksandrę Sendybył wzięła udział młodzież klas pierwszych ZSZ Nr 1 w Kielcach.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
Mróz, ani wiatr nie przeszkodziły wiernym fanom Witolda Gombrowicza w przyjściu na spotkanie z Klementyną Suchanow, autorką dwutomowej biografii znanego pisarza. Pisarka zetknęła się z Gombrowiczem po raz pierwszy jako piętnastolatka. Zafascynowana nim twierdzi, że to właśnie autor Ferdydurke ukształtował ją jako człowieka i wpływał na jej wybory życiowe. Przyznała, że raczej nie polubiłaby go, jeśli znałaby go osobiście, niemniej podziwia u Gombrowicza umiejętność przekucia swojej słabości w oręż, odwagę do buntowania się. Tłumaczyła trudną sytuację autora w Argentynie, gdzie przez wiele lat był „bezpaństwowcem” - osobą bez paszportu w czasach, kiedy status uchodźcy nie był jeszcze oficjalnie doprecyzowany. Na spotkaniu w województwie świętokrzyskim nie sposób było nie wspomnieć o powiązaniach pisarza z naszą ziemią, m.in. o dworze rodziny matki w Bodzechowie. Pani Suchanow i prowadzący spotkanie Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP, podkreślali doskonałą pamięć Gombrowicza do topografii terenu, którą opisywał np. w Pornografii. Autorka na pytanie, jak przekonać młodzież do Gombrowicza, odpowiedziała krótko: zabronić go czytać.
Spotkanie odbyło się 29 listopada w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Po spotkaniu była możliwość kupna książek Klementyny Suchanow i zdobycia autografu autorki.
Klementyna Suchanow
polonistka, iberystka po Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktorka i tłumaczka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005) i „Królowej Karaibów” (WAB, 2013), reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie z Fidelem Castro i Che Guevarą w roli głównej, opowiadającego także historię przyjaźni Gombrowicza z kubańskim pisarzem, Virgilio Piñerą. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza (Wyd. Literackie, 2013). W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Czarne). Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura.
 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
22 listopada Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach przygotowały w siedzibie Biblioteki wieczór wspomnień poświęcony Pawłowi Pierścińskiemu.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
14 listopada 2018 r. ramach programu „america@your library®” odbyły się Warsztaty Akademii Fact-Checkingu pod hasłem: Krytyczny umysł to kluczowe narzędzie w każdych czasach, jednak szczególnie ważne w okresie dezinformacji.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, którzy dowiadywali się, jak rozpoznać fałszywą informację, wyłonić fake newsa w mediach internetowych czy prasowych. Na bazie wielu zaprezentowanych przykładów informacji tekstowych, zdjęć i filmów poznali narzędzia służące weryfikowanie autentyczność tychże informacji. Przy okazji też mieli okazję ocenić, na ile bezpieczne są ich własne konta internetowe zwłaszcza te w mediach społecznościowych oraz jak najlepiej chronić swoje dane osobowe.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
19 listopada w WBP odbył się konkurs poezji patriotycznej pt. „Młodzież Pamięta”, w konkursie wzięli udział uczniowie z trzech szkół kieleckich. Wyłoniono 3 zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
12 listopada odbyło się 10. spotkanie w ramach cyklu Biblioteka Dojrzałego Człowieka pn. „Siłownia pamięci”. W części teoretycznej prowadzące warsztaty przedstawiły czynniki korzystnie wpływające na zmiany poznawcze seniorów. Zwróciły uwagę na odpowiednią dietę, która poprawia pamięć. Omówiły także rolę aktywności fizycznej, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji intelektualnej.
W części praktycznej Seniorzy wykonywali ćwiczenia, które miały na celu zwiększenie efektywności pracy mózgu i przygotowanie go do wykorzystania technik zapamiętywania, ułatwiających codzienne funkcjonowanie.
11 grudnia o godz. 12:00 zapraszamy na kolejne spotkanie poświęcone treningowi pamięci i koncentracji.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
8 listopada Szczepan Twardoch - jeden z obecnie najbardziej poczytnych, śląskich pisarzy spotkał się ze swoimi czytelnikami w wypełnionej po brzegi sali Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
W trakcie rozmowy laureat Nagrody Literackiej Nike mówił o powodach, dla których w swojej twórczości najchętniej sięga po gatunki prozy historycznej. Autor w ciekawy, humorystyczny sposób przybliżył publiczności koleje swojego procesu twórczego, począwszy od inspiracji na powieść, poprzez szczegółowe przeszukiwania źródeł archiwalnych, aż do niełatwego, jak autor zapewniał, właściwego etapu pisania utworu. Wśród wielu pytań skierowanych do gościa pojawiły się i te o jego poczucie tożsamości narodowej, a przede wszystkim o jego związki ze Śląskiem, który odnajdujemy w niemal wszystkich utworach Szczepana Twardocha.
Na spotkaniu nie zabrakło również akcentu dotyczącego najnowszej powieści –„Królestwa”, będącego drugą częścią bestsellerowego „Króla”. Jak się dowiedzieliśmy pisarz nie przewiduje kontynuacji tego cyklu. Natomiast miłą niespodzianką dla zgromadzonej publiczności okazała się informacja na temat planowanej serialowej ekranizacji powieści „Król”. Jak się okazuje pisarz zaangażował się w produkcję filmową bezpośrednio jako twórca scenariusza kilku odcinków, które jak gość zdradził, będziemy mogli obejrzeć już na początku przyszłego roku.
Spotkanie zwieńczone zostało wspólnymi fotografiami fanów Szczepana Twardocha z autorem oraz wpisywaniem dedykacji, po które cierpliwi czytelnicy oczekiwali w długiej kolejce.
Szczepan Twardoch
(ur. 1979) – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor bestsellerowych powieści: Król (2017), Drach (2014), uhonorowanej Nagrodą im. Kościelskich i niemiecką nagrodą literacką Brücke Berlin, Morfina (2012), za którą otrzymał Paszport „Polityki”, Wawrzyn Śląski, Nagrodę Czytelników „Nike” i rekordową liczbą nominacji do nagród (m.in. Nike, Gdyni, Angelusa). Jest też autorem uznawanego za literackie odkrycie Wiecznego Grunwaldu (2010), dzienników Wieloryby i ćmy (2015) oraz zbioru opowiadań Ballada o pewnej panience (2017). Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w WBP
6 listopada Wojciech Chmielarz, jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy kryminałów w Polsce, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, nominowany do niej rokrocznie od 2013 roku gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Pisarz opowiadał o zbiegach okoliczności, które spowodowały, że udało mu się wydać pierwszą książkę. Odrzucana przez kolejne wydawnictwa trafiła do wydawnictwa Czarne, w którym również nie została przyjęta entuzjastycznie. Przeczytała ja jednak szefowa, Monika Sznajderman, która dostrzegła w powieści potencjał. Książka po konsultacjach i przeróbkach redaktorskich nabrała kształtu, który znamy jako pierwszy tom cyklu o komisarzu Jakubie Mortce. Ucieszyła informacja, że trwają prace nad scenariuszem do „Cieni”, ostatniego z tomów w serii.
Gość biblioteki opowiadał o nabytych umiejętnościach pisarskich, o warsztatach, które prowadzi dla osób pragnących poznać podstawy pracy nad fabułą powieści, jej bohaterami i światem przedstawionym.
Chmielarz ustosunkował się również do pytania, jak tworzy się antybohaterów, których losy czytelnicy chcieliby śledzić. Mówi, że zawsze stara się tworzyć historie, które sam chciałby przeczytać. Zdecydowanie mu się to udaje.
Wojciech Chmielarz
(ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017) oraz postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014). Mieszka w Warszawie.
 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
|
|