Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. W. Gombrowicza w Kielcach zorganizowało warsztaty twórczego pisania „Piszemy+ po raz trzeci”, które odbyły się w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt skierowany był do seniorów w wieku 60+.
W dniu 27 listopada 2015 r. uczestnicy spotkali się w siedzibie Biblioteki, aby ćwiczyć umiejętności pisarskie, szukać inspiracji, rozmawiać o książkach oraz tworzyć własne opowieści. Mogli również spróbować swoich sił w konkursie literackim na najlepszy tekst w formie listu skierowanego do przyjaciół, członka rodziny, prezydenta, ulubionej aktorki, nawiązujący swoją treścią do wspomnień czy rodzinnych opowieści.
Jedną z nagród otrzymał czytelnik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach pan Leszek Mozer za tekst „Piłkarsko-piwowarska przeplatanka lwowska”.
Tekst można przeczytać w witrynie: http://piszemyplus.pl/aktualnosci.php.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
17 grudnia w siedzibie Biblioteki odbył się wykład dla uczniów szkół średnich oraz studentów pt. „Teksas w USA. Odrębność, duma, separatyzm, amerykanizm”, na którym dr hab. Włodzimierz Batóg, prof. UJK w Kielcach przedstawił charakterystyczny koloryt stanu odwołując się do historii, geografii, kultury Teksasu. Prowadzący zaprezentował zdjęcia oraz przekazał własne uwagi, spostrzeżenia i doświadczenia zdobyte podczas kilkukrotnych pobytów w tym stanie.
Spotkanie było ostatnim wydarzeniem zorganizowanym w tym roku w ramach programu „america@your library®”
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
20 listopada Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach zorganizowały w siedzibie Biblioteki spotkanie pt. Chorzy na Polskę. O Józefie Piłsudskim i Stefanie Żeromskim rozmawiać będą prof. Zdzisław J. Adamczyk i dr Andrzej Stawarz.
prof. dr hab. Zdzisław J. Adamczyk
historyk literatury, badacz, wybitny znawca życia i twórczości Stefana Żeromskiego
dr Andrzej Stawarz
etnograf, historyk-regionalista, muzealnik, zawodowo związany z Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
17 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbył się recital Katarzyny Żak. Na występ złożyły się utwory poetyckie najwybitniejszych polskich poetów i kompozytorów, m.in. Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Całość przeplatana była opowieściami i anegdotami.
Katarzyna Żak
aktorka filmowa i teatralna. Ma na swoim koncie kilkanaście ról teatralnych i filmowych. Współpracowała z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, obecnie gra w Warszawie w Och-Teatrze, Teatrze Komedia, Teatrze Syrena, Teatrze Capitol i Teatrze Roma. Szerszej rzeszy publiczności najbardziej znana z roli Kazimiery Solejukowej z serialu „Ranczo”. Aktorka śpiewająca, aktualnie pracuje nad nową płytą.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
29 października Wojewódzka Biblioteka Publiczna gościła jednego z najbardziej znanych polskich autorów kryminałów, laureata Paszportu Polityki i Nagrody Wielkiego Kalibru, Ambasadora Wrocławia Marka Krajewskiego. W pierwszej części spotkania autor opowiadał o genezie swojego pisarstwa, pracy w bibliotece Ossolineum i nauczaniu na Uniwersytecie Wrocławskim, a także o zamiłowaniu do filologii klasycznej, matematyki i filozofii. Uprzedzając pytania czytelników wskazał cechy, które przekazał swoim bohaterom, Eberhardowi Mockowi i Edwardowi Popielskiemu oraz różnice między sobą, a nimi. Opisywał sposób pracy nad książką w narzuconym sobie, rocznym cyklu. Z przymrużeniem oka opowiadał o własnym pedantyzmie, pesymizmie defensywnym, którego jest wyznawcą, a także o aplikacji Multi Timer, która pomaga mu być jeszcze bardziej zapanować nad czasem. Uczestnicy spotkania pytali autora o szczegóły związane z bohaterami jego książek, znaczenie i dobór nazwisk, osobiste sympatie. Pisarz ustosunkowywał się do planów ekranizacji jego powieści, do sztuki stworzonej na podstawie Końca świata w Breslau i typował aktorów, którzy mogliby wcielić się w stworzone przez niego postacie. Cieszył się z zadawanych pytań zapewniając, że wiele z nich skłoni go do późniejszych przemyśleń. W czasie spotkania w foyer biblioteki prowadzona była sprzedaż książek, które później autor podpisywał i pieczętował własną pieczątką.
Spotkanie z Markiem Krajewskim odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i finansowane było ze środków Instytutu Książki.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
26 października w Bibliotece zorganizowano Seminarium pracowników bibliotek publicznych.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
9 października w ramach X Dni Lwowa w Kielcach w siedzibie Biblioteki odbyło się spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
8 października w siedzibie naszej Biblioteki gościł znany publicysta i dziennikarz Jacek Żakowski. Spotkanie z nim poprowadził Bartłomiej Zapała, dziennikarz Radia Kielce.
Żakowski zastanawiał się m.in. nad kierunkiem, w którym zmierza polska demokracja. Opowiadał o drodze do wolności, którą wypracowały tzw. stare europejskie demokracje. Zaznaczał, ile to kosztowało wojen, rewolucji, przewrotów. W porównaniu z tymi krajami Polacy w 1989 roku wolność dostali dość łatwo, nie była okupiona rewolucją ani krwią. To sprawia, że nie doceniamy jej w pełni, nie dbamy o nią, nie jesteśmy zainteresowani tworzeniem społeczeństwa obywatelskiego.
W czasie spotkania dziennikarz odpowiadał na pytania dotyczące wagi kultury obrazkowej w dzisiejszym świecie, tłumaczył dlaczego Facebook jest narzędziem manipulacji i czemu nie interesuje go zamieszczanie postów na Twitterze. Który dzisiejszy ekonomista jest najbardziej godny uwagi oraz czy region świętokrzyski przebija się do jego świadomości, jako rozwijający się ośrodek w Polsce.
Spotkanie z Jackiem Żakowskim, zgodnie z oczekiwaniami, było bardzo ciekawe i kształcące. Warto było wybrać się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy na nasze kolejne spotkania.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
W dniach 21 września - 2 października 2015 r. miała miejsce X edycja warsztatów komputerowych pt. „e-Aktywni w Bibliotece”.
Uczestnicy zapoznali się z:
- obsługą komputera,
- możliwościami edytora tekstu,
- sposobami wyszukiwania informacji w sieci
- narzędziami do komunikowania się w cyberprzestrzeni.
W bezpłatnym szkoleniu wzięło udział 10 osób, w wieku od 30 do 83 lat.
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
 Fotogaleria
26 września w siedzibie Biblioteki, w ramach programu Kultura Dostępna odbyło się spotkanie pod nazwą Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą, w którym wzięły udział osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia.
W trakcie spotkania uczestnicy – korzystając z witryn internetowych kieleckich instytucji – zapoznali się z ofertą kulturalną naszego miasta. Dowiedzieli się m.in. jak sprawdzić bieżące wydarzenia kulturalne, jakie formy aktywności skierowane są bezpośrednio do nich, jak wykupić e-bilet na spektakl teatralny, film czy koncert, a także, o której godzinie z ich przystanku odjeżdża autobus miejski, którym dostaną się na miejsce imprezy kulturalnej. Podczas spotkania seniorzy mieli również możliwość wyszukiwania w katalogu online Biblioteki informacji o zbiorach związanych z regionem świętokrzyskim.
Tego dnia uczestnicy akcji 60+ Kultura doświadczyli jak nowe technologie (a w szczególności dostęp do Internetu) zmieniają praktyki udziału w kulturze i niwelują bariery informacyjne, zachęcając do zaangażowania się w życie kulturalne swojej miejscowości.
|
|